Yutkunurken Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
5.504 görüntülenme
Yutkunurken Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Kulak Ağrısı

Genellikle kulak tıkanıklığı, yaralanmalar, enfeksiyon hastalıkları gibi sebeplerle ortaya çıkan kulak ağrısı bazen de bu sebeplerin haricinde kulağa yakın bölgelerdeki sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yutkunma ve öksürük gibi sebeplerle kulak ağrısı oluşabilir. Bunlar genellikle, bademcikler, ağız ve boğazda meydana gelen hastalıklar sebebiyle oluşur.

Yutkunurken Kulak Ağrısı Sebepleri

Kulak enfeksiyonları, yutkunma ve çiğneme hareketi sırasında ağrıya neden olabilir. Bu hareketlerin sonucu kulak hareket eder ve enfeksiyon nedeniyle hassaslaşan bölgede ağrıya sebep olur.

Viral bir hastalık olan kabakulak sebebiyle de yutkunma esnasında kulak ağrısı oluşur. Östaki borusunun tıkalı olması yutkunma ve esneme hareketi yapılırken kulakta ağrıya sebep olur. Boğaz ve orta kulağın birbiri ile bağlantılı olması sebebiyle, boğaz ağrısı olanların aynı zamanda yutkunma sırasında kulak ağrısı çekmesine sebep olur. Bademciklerin iltihaplanması sonucu yutkunma zorluğu çekilir ve yutkunurken kulak ağrısı olur. Sinüzit hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkan kulak ağrısı, yutkunma şeklinde olmasa da bazen yutkunurken kulak ağrısı yapabilir.

Yutkunurken Kulak Ağrısı Belirtileri

Kulak ağrıları çeşitli sebeplerden oluşabilir. Genellikle kulak ve çevresindeki organlarda oluşan rahatsızlıklardan dolayı oluşan kulak ağrısı, bazen de omuz ve boyunda yaşanan rahatsızlıklardan dolayı oluşabilir. Yutkunurken kulak ağrısı yaşanmasının en belirgin belirtilerinden biri, kulakta tıkanıklık ve kulak ağrısı şeklinde olur. Yutkunurken yaşanan kulak ağrısının bir başka belirtisi ise kulaktan sıvı gelmesidir.

Yutkunurken Kulak Ağrısı Tedavisi

Yutkunurken oluşan kulak ağrılarının genel olarak sebepleri kulak enfeksiyonları, ağız ve boğazda oluşan enfeksiyonlardır. Ayrıca östaki borusundaki tıkanıklık da kulak ağrısına sebep olmaktadır. Bu ağrıyı dindirmek için kişilerin kendi kendilerine yapabilecekleri tedavi yöntemleri vardır. Sakız çiğnemek, esnemek, kulağa sıcak bir havlu koymak, bol sıvı tüketimi, kulağa hiçbir yabancı cisim sokmamak, sigara dumanından uzak durmak, kulağa su kaçırmamak, kulağı rüzgardan korumak bunlardan birkaçıdır.

Kulak ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden biri de sarımsaktır. Yarım diş sarımsak iyice ezilerek, susam yağı ile karıştırılır ve bu karışımı günde bir kez her iki kulağa 10’ar dakika ara ile damlatmak ağrıyı azaltacaktır. Sıcak içecekler boğaz ağrısına dolayısı ile kulak ağrısına da iyi gelmektedir. Ayrıca 1 çay kaşığı zeytinyağı veya kekik yağı ile boyun bölgesine masaj yapılarak, sıcak bir havlu ile örtülür. Ancak kulak ağrısı 12 saatten fazla sürüyorsa bir kulak burun boğaz hekimine başvurulmalıdır. Doktor, yutkunurken kulak ağrısına sebep olan faktörleri tespit ederek ona göre tedavi uygulamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın