Sol Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
2.354 görüntülenme
Sol Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Tıkanması

Kulak, dış kulak ve kulak kanalı aracılığı ile dış etkenlerle temasta olan bir organdır. Pinna olarak bilinen dış kulak, kulak kepçesi olarak da adlandırılmaktadır.

Kulak, kıkırdak yapıya sahip ses toplayıcı dış kulak aracılığı ile kulak yolundan orta kulak ve iç kulağa iletilen ses dalgalarının, sağlıklı bir şekilde beyindeki işitme merkezine iletilmesini sağlamaktadır.

Kulak, hem çevresel etkenlere bağlantısının olması hem de solunum yolları ile irtibatta olması nedeniyle tıkanıklık riskine karşı korumasız kalabilmektedir. Kulak tıkanıklığı olarak bilinen bu rahatsızlığın, sol kulak tıkanması olarak bilinen bir türü vardır. Her ne kadar sol kulak tıkanması genelde önemsenmese de aslında ciddi bir rahatsızlıktır.

Sol kulak tıkanması, tedavi edilmezse kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. En önemlisi de işitme kaybının yaşanmasıdır.

Sol Kulak Tıkanması Nedenleri ve Belirtileri

  • Kulak tıkanmasına neden olan, kulak yolunda oluşan ve kulak kiri olarak bilinen, küçük partiküllerin birikimidir. Kulakta biriken bu birikintilerin, sebebi net olarak belirtilmemiş olsa da, kulak içinin daha fazla zararlı maddenin tehdidini engellemek için olduğu düşünülmektedir. Kulak bezleri tarafından üretilen bu parçacıklar, zamanla çevredeki kir ve tozdan oluşan tıkanıklığa neden olur. Kulak yolu üzerinden bu tıkanıklık yüzünden hava akışının sağlanamaması işitme kaybına neden olmaktadır. Kulakta ağrı hissi de sol kulak tıkanması belirtilerinden olabilir.
  • Ani hava basıncı değişimlerinde de sol kulak tıkanması meydana gelmektedir. Solunum yolu ile östaki borusunun bağlantısının olması, kulak içi hava basıncı ile dış hava basıncının dengeyi sağlar. Uçak yolculukları gibi yüksek seviyeli ortamlar, kulağın yüksek basınca maruz kalmasına ve iç ve dış basınçta dengesizlik olmasına neden olur. Bu durumda sol kulak tıkanması meydana gelir. Bir süre sonra bu tıkanıklık kendiliğinden geçer.
  • Sol kulak tıkanması nedenlerinden biri de kulak enfeksiyonudur. Kulaklarda bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, işitme kaybına veya işitmede azalmaya sol kulak tıkanması belirtilerindendir.
  • Sol kulak tıkanması, kişi tarafından kolaylıkla hissedilebileceğinden, kişinin böyle bir anda, kulağa sert ve sivri cisimler sokarak kulak tıkanıklığını açmaya çalışmamalıdır. Böyle bir durumda kulak zarına zarar verme gibi bir risk olur. Kendiliğinden geçebilecek bir tıkanıklık yerine daha ciddi bir kulak hasarına neden olabilir.

Sol Kulak Tıkanması Tedavisi

– Sol kulak tıkanması, kulak bezelerinin salgıladığı partiküllerin dışarı atılması ile giderilir. Böyle bir dışarı atım olayı kendiliğinden gerçekleşebilmektedir. Kulak tıkanıklığını gidermek için, partikülleri daha fazla içeri tıkacak müdahalelerden kaçınmak gerekir.

– Kulak temizliği ile ilgili uzman doktorlar aracılığı ile özel aletlerle kulak temizliği yapılabilmektedir.

– Sol kulak tıkanmasına neden olan etkenin belirlenmesinin ardından tedavi süreci buna göre belirlenir. Enfeksiyon kaynaklı bir tıkanma ise, ilaç ve damla tedavisi uygulanır. Enfeksiyondan kaynaklı sol tıkanması haricinde diğer tıkanıklıklar kendiliğinden geçebilmektedir.

– Kulakların yılda bir kez doktor kontrolünde temizlenmesi sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın