Sağ Kulak Yanması, Sağ Kulak Yanması Tedavisi

yorumsuz
632 görüntülenme
Sağ Kulak Yanması, Sağ Kulak Yanması Tedavisi

Sağ Kulak Yanması

Sağ kulak yanması çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Psikolojik etmenler, tüketilen acı gıdalar sağ kulak yanmasının en belirgin nedenleri arasında yer almaktadır. Damardaki kanın hızlı ve yoğun bir biçimde kulağa gelmesi sonucunda kulakta yanma hissi ortaya çıkmaktadır. Eğer bu his uzun süre devam ediyor ve geçmiyor ise altında yatan daha ciddi sorunlar olabilir. Bundan dolayı yanma meydana geldiğinde en kısa süre içerisinde doktora gidilmelidir.

Sağ Kulak Yanması Ve Tedavisi

Sağ kulak yanması için tedavi uygulamadan önce hastalığın sebebinin ne olduğunun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü uygulanacak tedavi hastalık nedenine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin enfeksiyondan kaynaklı kulak yanması var ise doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı başlatılmaktadır. Bunun yerine yanma hissinin sebebi güneş yanıkları ya da kimyasal nedenler ise tıbbi kremler işe yaramaktadır. Kulak yanması görüldüğünde bilinçsizce ilaç tedavisi uygulamaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde yanmanın yanı sıra daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kulak yanmasının nedenleri arasında diyabet hastalığı da yer almaktadır. Buna göre diyabet kaynaklı yanmalara uygulanacak tedavi kan şekerini kontrol altına alma yönündedir. Bunun haricinde hastaya vitamin desteği yapmak da etkili olmaktadır. Çıban nedeniyle kulak yanması görüldüğünde ise iltihap söktürücü ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Hangi tür ilaç olursa olsun kullanmadan önce mutlaka uzman doktora danışılması gerekmektedir.

Sağ Kulak Yanması İçin Bitkisel Tedavi

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kulak yanması için uygulanacak tedavi bitkisel içerikli olabilir. Bunun için alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bitki aloe vera işe yaramaktadır. Aloe veranın içerisinde bulunan değerler kulak yanması şikayetini en aza indirmektedir. Bunun yanı sıra doğada kulak yanmasına ve çeşitli hastalıklara iyi gelen pek çok bitki bulunmaktadır. Bundan dolayı uzman kontrolünde bu bitkilerden yardım almak kulak yanması şikayetinden kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Sağ Kulak Yanması

Sağ kulağa darbe alınması, kulağın güneş ışınlarına fazla maruz kalması, sinüzit hastalığı, alerji ile alakalı durumlar, dış kulak yolu iltihabı, sinir zedelenmesi, çıban ve zona hastalığı kulak yanmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeplerin her biri için uygulanacak olan sağ kulak yanması tedavisi birbirinden farklıdır. Her tedavi için uzman kontrolü ön koşuldur. Önemli olan nokta doğru teşhis ve doğru tedavidir. Bu da ancak doktor muayenesi ile mümkün olmaktadır. Bunun için başta sağ kulak yanması olmak üzere hiçbir hastalık ihmal edilmemeli, mutlaka en kısa süre içinde doktora gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın