Orta Kulak Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
383 görüntülenme
Orta Kulak Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Kireçlenmesi

Tıpta otoskleroz olarak adlandırılan ve işitme kaybına yol açan bir rahatsızlık olarak orta kulak kireçlenmesi görülmektedir. Bu bölgede bulunan kemikçik ve iç kulak salyangozunda meydana gelen katılaşmalar neticesinde oluşmaktadır. Bununla birlikte oluşan süngerimsi kemik yapının da işitme kaybını beraberinde getirdiği görülmektedir. Genetik olarak geçmekte olan hastalıklardan birisidir.

Orta kulak kireçlenmesinin nedenleri nelerdir?

Tam olarak belirlenmiş bir nedeni bulunmamaktadır ve genetik olduğu öne sürülmektedir. Bunun dışında hamilelikte meydana gelen hormon değişikliklerinin veya bazı enfeksiyonların da bu hastalığı beraberinde getirdiği iddialar arasında bulunmaktadır. Ebeveynlerden birisinde olması halinde % 25, ikisinde olması halinde ise % 50 oranında bu rahatsızlığı yaşama riski bulunduğuna dair iddialar da öne sürülmektedir.

Orta kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Farklı şiddetlerde görülen işitme kayıpları, bu rahatsızlığın başlıca belirtileri arasında bulunmaktadır. Tek taraflı veya ikisinde birden görülecek olan işitme kayıplarının git gide ilerlemesi de yine orta kulak kireçlenmesinin belirtilerini oluşturacaktır.

Daha çok 20’li yaşlarda kendisini belli etmesine rağmen, 15 ilâ 45’li yaşlardan itibaren de görüldüğü öne sürülmektedir. Kulak çınlamaları, denge problemleri, baş dönmesi veya titremeler de orta kulak kireçlenmesini işaret edecek olan belirtiler arasında bulunmaktadır.

Bu rahatsızlığın, kadınlarda daha sık görüldüğü öne sürülmektedir ve erkeklere oranla daha şiddetli olduğu da işaret edilmektedir.

Kadınlarda orta kulak kireçlenmesinden kaynaklı olarak görülen işitme kayıplarının, hamilelik dönemlerinde çok daha fazla artacağı da dikkatlerden kaçmayacaktır.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Tanısı konarken oldukça zorlanılan bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Ancak işitme kayıpları veya yukarıdaki diğer şikayetleri yaşayan hastaların, vakit kaybetmeden uzman doktorlara görünmesi gerekecektir. Böylece yapılacak işitme testleri ile birlikte, ailede daha önce böyle bir problemin yaşanıp yaşanmadığına dair hikayenin dinlenmesinin ardından bir sonuca varılacaktır.

Orta kulak kireçlenmesi nasıl tedavi edilmelidir?

İlk olarak işitme kaybının şiddetine bakılmaktadır ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ameliyat seçeneği ise en sonlarda yer alır ve doktorun kararına göre hareket edilir. Stapedektomi adı verilen yöntemle tedavinin, en sık başvurulan aşamalardan birisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu yöntemde stapes kemiğinin çıkarılması sağlanmakta olup, iç kulağa ses dalgalarını iletici protezler konmaktadır. Ancak bu ameliyata gerek duyulup duyulmadığı öncelikli olarak belirlenmektedir.

Eğer ameliyatlı tedavilere rağmen işitme kayıpları devam ediyorsa, bu durumda işitme cihazlarına yönlendirilecek olan hastanın, bu durumu telafi edilecektir. Odyometristler tarafından yapılacak yönlendirmeler neticesinde ihtiyacını karşılayacak yöntemlere başvurulacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın