Kulaktan Ses Gelmesi, Kulaktan Ses Gelmesi Neden Olur?

yorumsuz
6.053 görüntülenme
Kulaktan Ses Gelmesi, Kulaktan Ses Gelmesi Neden Olur?

Kulaktan Ses Gelmesi

Sağlıklı bireylerde görülmeyen ve bir rahatsızlığı işaret edebilecek olan durumlardan birisi kulaktan ses gelmesi şeklinde oluşmaktadır. Patolojik bir olay olan ve genellikle dışarıdan da duyulacak seviyelere ilerleyebilen kulaktan ses gelmesi şikayetlerinde hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Böylelikle doktorda yaptıracağınız testler neticesinde tanı ve tedavi yöntemlerine geçmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte diş veya çene ile ilgili uzmanlığı olan doktorlara da görünmeniz, etkili sonuçları elde etmek açısından faydanıza olacaktır.

Kulaktan ses gelmesinin nedenleri nelerdir?

Şimdi sizlere bu yazımızda kulaktan hangi durumlarda ses geleceğini açıklamak istiyoruz. Bunların en yaygın nedeni toz birikmesi veya hava ile giren mikroplar olacaktır. Ya da kulağınıza kaçan cisimler de ses yaparak sizleri rahatsız edebilmektedir. Diğer bir nedeni ise kulak içerisinde oluşacak kirler olacaktır. Kirlerden dolayı meydana gelen seslerde doktorların temizleme yöntemlerini tercih ettikleri görülmektedir.

İltihaplanmaların orta kulakta meydana gelmesi, ses gelmesine neden olacaktır. Eğer kulak yolunda tıkanma veya damar yırtılması varsa, rahatsız edecek şekilde sesler duyulabilmektedir. Kulak kemiklerinin hasar alması, çenede meydana gelen hasarlar, kulağa gelen sert darbeler ve sinirleri zedelemesi de yine bu şikayetleri oluşturabilmektedir.

Çene bölgesinde ayrıca sinirlerdeki hasarların ve kasların zedelenmesinin de kulaktan ses gelmesine neden olacağı görülmektedir. Dişlerdeki hastalıklar kulaktan ses gelmesine neden olacak seviyelere ilerleyerek hastaları rahatsız etmektedir.

Son olarak kulaktan ses gelmesinin nedenleri arasında kalp hastalıkları da eklenebilmektedir. Bu kişilerin kulakta ses şikayetiyle doktorlardan randevu aldıkları ve tedavi yöntemlerini izledikleri görülmektedir.

Kulaktan ses gelmesinin tedavisi var mıdır?

Böyle bir durumda kulak yolunun filmini çektirmek gerekmektedir. Doktor kontrolünde gerçekleşecek olan muayene ve temizlik aşamaları ile tedavi yapılabilmektedir. Eğer çene veya dişlerde sorunlarınız varsa, bunların da kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Kulak kemiklerinde bir hasar varsa, uzman doktorlar tarafından en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır. Yukarıdaki sebeplerin dışında bir nedenden kaynaklı olarak kulaktan ses geliyorsa, hastalıkların teşhisi ve tedavisi için gerekli yöntemlerin izlenmesinde doktorlara başvurulmalıdır. Böylece sosyal yaşamda ve iş hayatı gibi hususlarda daha fazla adapte olunması sağlanarak, verimli bir hale geçilmesi de mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın