Kulakta Sıvı Birikmesi, Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

yorumsuz
537 görüntülenme
Kulakta Sıvı Birikmesi, Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulakta Sıvı Birikmesi

Kulakta sıvı birikmesi, oldukça ağrılı ve rahatsız edici bir hastalıktır. Orta kulak enfeksiyonu olarak bilinen bu hastalık, orta kulakta meydana gelir. Sıvı birikiminin orta kulakta olmasının nedeni ise, östaki borusu aracılığı ile bu bölümün solunum yollarına açılmasıdır.

Asıl görevi ve işleyişi, östaki borusunun ağız açıldığında açılması ile birlikte, orta kulağa ağız yoluyla hava akışının sağlanarak hava basıncı dengesinin sağlanmasıdır. Fakat üst solunum yollarının her hangi bir bakteriyel hastalık içinde olması, östaki borusu aracılığı ile orta kulağa da geçmektedir.

Üst solunum yollarındaki enfeksiyon varlığı, östaki borusunu direkt etkileyebilmektedir. Böylece orta kulakta sıvı birikmesi oluşur. Sıvının kulak içinde yabancı bir madde olarak algılanması kişiye her türlü hissettirmektedir. Orta kulakta şişlik meydana gelir ve bu şişlik günlük yaşamı da etkileyen bir unsurdur.

Kulakta sıvı birikmesinin en önemli belirtisi, soğuk algınlığı gibi bir hastalıkta kulakta ağrı varsa, orta kulakta enfeksiyon belirtisidir. Sıvının varlığı ile östaki borusundan hava akışı zorlanacağından, iç ve dış basınç arasında dengesizlik oluşacaktır.

Kulakta ağrı, şişlik ve çiğneme esnasında zorlanma ve ağrı diğer belirtileridir. Şiddetli bir ağrı yemek yemede zorlanmaya neden olabilir. Orta kulak içindeki sıvı, kulak zarına da baskı yapabilir. Böyle bir durumda, kulak ağrısı meydana gelir. Üst solunum yollarına bağlı kulakta sıvı birikmesi, burun akıntısı ve öksürük gibi sorunlara da neden olur. Kulakta tıkanıklık ve dolgunluk hissi de kulakta sıvı birikmesi belirtileri arasındadır.

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Üst solunum yolları enfeksiyonu merkezli bu sıvı için, belirleyici unsurlar netleştirmek için doktora başvurmak ve gerekli önleyici ve iyileştirici tedaviye başlamak önemlidir. Çünkü günlük yaşamı etkileyecek bir rahatsızlığa neden olabilir.

Kulakta sıvı birikmesi tanısından sonra, hastalığın şiddeti, seviyesi ve ne zamandır bu şekilde olduğu tespit edilir. İşitme kaybının olup olmadığı da önemlidir. Çünkü, işitme işlevinin sorunsuz ilerlediği bir mekanizmada, sıvı birikmesi işitmede de sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Üst solunum yolları ile müşterek bir tedavi uygulanır. Antibiyotik destekli tedavide, iyileştirici bir etki hedeflenir. Kulak ağrısı için ise ağrı kesici önerilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın