Kulak Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
6.769 görüntülenme
Kulak Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tümörü

Kulak tümörü, kanser riski içeren ve kötü huylu olabilen tümör yapısına sahip olabilir. Kötü huylu tümörlerin hızlı yayılma özelliği ve çoğalma potansiyeli olduğu için, tespiti ve sonrasında tedavisi büyük önem arz etmektedir.

Kulak, iç kulak ve orta kulak ile dış kulaktan oluşan, hem iç organ hem de dış organ özelliğinde olan bir organdır. Dolayısıyla dış etkenlerin kulağa risk oluşturması, dış kulağın maruz kalması ile gerçekleşmektedir. Kulak tümörü de dış kulakta oluşan bir tümör çeşididir. Deri ile kaplı dış kulak, bir diğer adı ile kulak kepçesinde meydana gelen tümör, deri tümörüdür.

Kulak tümörleri, kanser yapısında olmasa bile, oluştuğu bölgede tahriş ve tahribata neden olmaktadır.

Kulak Tümörü Belirtileri

Kulak tümörünün kulak çevresi ve kulak içinde birçok belirtisi bulunmaktadır. Henüz gelişme sürecinde olan bir tümör bile kulakta rahatsızlığa neden olmaktadır.

Kulak içi ve kulak çevresinde ağrı, şişkinlik, işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi gibi belirtiler başlıca nedenlerdir. Kulak çınlaması, uğultusu şeklinde de belirtileri vardır.

Tümörün diğer belirtileri de denge kaybı, tümör olan kulak çevresinde yüz felcidir. Kulak tümörü hem işitmenin azalmasına hem de sinir sistemini etkileyen bir yönde belirtiler vermektedir. Varlığını hissettirebilen büyüklüğe ulaştığında da tanısı konulabilmektedir. Birçok kulak rahatsızlığı ile aynı belirtilerin görünmesi halinde, kulak tümörü ihtimali ilk akla gelen ihtimal olmalı ve zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kulak Tümörü Tedavisi

Kulak tümörü ile ilgili teşhis konduktan sonra, kulak tümörünün neden olduğu etkenler araştırılır. Metabolizmada var olan başka bir rahatsızlık olup olmadığı belirlenir. Kulak tümörü büyüyene kadar kendini hissettirmediğinden, teşhis konduktan sonra vücudun hangi bölgesine nasıl bir tahrip verdiği belirlenir. Böylece tedavinin yol haritası çizilir.

Kulak tümörüne cerrahi müdahale ile tedavi sürecine girilir. Tümörün çevresindeki dokuları ne kadar tahrip ettiği ile cerrahi müdahalenin boyutu paraleldir. Hassas bir yapıya sahip kulak için böyle bir cerrahi müdahalenin, kulağa tahrip riski vardır. Fakat tümörün verdiği tahribat kadar bir tahrip olmamakla birlikte, iyileştirici bir müdahale olacaktır.

Kulak tümörü, kanser içerikli ise, cerrahi müdahale ile birlikte, hastanın ışın tedavisi de alması gerekir. Kulak beyne çok yakın olduğu için ışın tedavisi daha sağlıklı bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi, kötü huylu tümörler için kullanılmamaktadır.

Hastanın, sağlık durumu ve tümörün boyutuna göre, ayakta denilebilecek bir cerrahi müdahale ile kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın