Kulak Damlası, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
1.333 görüntülenme
Kulak Damlası, Kullanımı ve Faydaları

Kulak Damlası

Normal fiziksel bir bakış ile iç yapısı görünemeyen kulak, çok küçük kemiklere ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Zaman zaman, farklı nedenler ile kulakta problemler yaşanır. Genellikle ağrı, çınlama ya da akıntı gibi belirtiler ile kulak sorunları deşifre olur. Kulakta yaşanan sorunlarda, kulağa en iyi gelen şey; uzmanlarının muayene sonrasında amacına uygun verecekleri kulak damlasıdır. Kıvrımlı kulak kanallarından ilerleyerek, doğrudan kulağın iç yapısına ulaşabilen sıvı haldeki kulak damlası, yaşanan kulak problemine karşı çok kısa sürede fayda sağlar. Dış ve orta kulak problemlerinde kullanılan kulak damlası; daha çabuk ve daha etkili bir şekilde tedavi sağlarken, diğer ilaçlar gibi kana karışıp bütün vücuda yayılmaz, yalnızca kulakta etkili olur.

Kulak kanalının sonlandığı yerde kulak zarı bulunur. Kulak zarının ardındaki kısım ise orta kulaktır. Dış kulak kanalına damlatılan kulak damlası, kanal boyunca ilerleyer ve kulak zarında durur. Kulak zarı sağlıklı isekulak damlası yalnızca dış kulağı etkiler, orta kulağa ulaşması engellenir.  Eğer, orta kulaktaki problemden dolayı kulak zarı da tahribat gördüyse, kulak damlası kulak zarını aşarak tedavi edeceği orta kulağa doğru ilerleyebilir.

Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Kulak damlası, küçük damlalıklı plastik şişede bulunur. Kullanım önce şişe çalkalanır ve hava yapması önlenir. Ardından, hangi kulakta problem yaşanıyorsa; o kulak üstte olacak şekilde uzanılarak damlanın dışarı akması engellenir. İlaç damlatıldıktan sonra, bir iki aynı konumda beklenilerek işlem tamamlanmış olur.

Kulak Damlasının Faydaları Nelerdir?

Kulak damlaları, kullanılacağı rahatsızlığa göre çeşitli faydalar sağlarlar;

Antiseptik damlalar; kulağın iç yapısına su kaçtığı takdirde mantar ve bakteri oluşumu gerçekleşir. Genellikle su geri gelerek kulak kendiliğinden kurur, bakteri ile mantar oluşumu gerçekleşmez. Ancak, su dış kulak kanalında kalarak ve buradaki cildi yumuşamasına neden olur. Nemli ve sıcak ortamlarda üreyen bakteri ve mantarlar, burada beslenerek kulağı iltihaplandırır. Bu durumda, kulak iltahabını yok etmek için antiseptik özellikli damlalar kullanılır.

Steroid damlalar; dış kulak yolu ve kulak kepçesi yüz ve şakak derisi ile kapladığı için, burada rastlanılacak hastalıklar bir deri hastalığı olarak sayılmaktadır. Steroid kulak damlası, orta ve dış kulak iltihabında, dış kulak egzamasında ve kulakta görülebilecek diğer ciltsel hastalıklarda kullanılır.

Asidik damlalar; asetik gibi asit içerici damlalar, sahip oldukları antibiyotik etkisi ile kulak mantarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca, kulak dışında oluşan bakteri ve mantar enfeksiyonlarının yok edilmesinde de asidik damlalar oldukça etkilidir. Tedavideki ilk aşama; dış kulak kanalının temizlenmesidir. Özellikle kabuklu, kalın ve yapışkan dokular bulunuyorsa, bunların kanal derisinden ayrılıp temizlenmesinde etki gösterir. Asidik kulak damlaları; problemden dolayı şişmeyi azalttığı gibi kulak kirini temizler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın