Kulak Çınlaması Neye İşarettir?

yorumsuz
670 görüntülenme
Kulak Çınlaması Neye İşarettir?

Kulak Çınlaması Neye İşarettir?

Kulak çınlaması, genelde herkesin karşılaştığı yaygın bir rahatsızlıktır. Kulak çınlaması, uğultu ve normal seslerden farklı bir ses rengi ile rahatsız edici bir yapıya sahiptir. Rahatsızlık aralıklı veya kesintisiz bir şekilde seyredebilir.

Günlük yaşama negatif etkisi olan kulak çınlaması, sessiz bir ortamda daha fazla rahatsız edici boyutlarda hissedilebilir. Hatta bu rahatsız edici sesler yüzünden uykuya dalma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bir diğer olumsuz etkisi de, denge unsuru kulakta böyle bir rahatsızlık konsantrasyon sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Kulak çınlaması, günlük yaşamda, iş ortamında verimi azaltıp, psikolojik olarak bir düşüş yaşatabilir. Peki kulak çınlaması neye işarettir?

Kulak çınlaması, kulakta bir sorun olduğunun sinyali, ikazı diyebiliriz.

  • Kulağın kişinin bulunduğu ortamlardan rahatsız olduğunu anlatıyor olabilir. Aşırı derecede gürültülü ortamlarda, kulak tepkisel olarak bu çınlama etkisini gösterebilir.
  • Kulaktaki işitme kaybının belirtisi olarak düşünülse de işitme kaybı yaşanmasının belirtisi kulak çınlaması, kulak çınlamasının belirtisi işitme kaybı gibi birbirini etkileyen bir durumda denilebilir.
  • Kulak çınlaması, kulaktaki tıkanıklıklar ve kulak enfeksiyonlarından kaynaklanıyor olabilir. Bunlar kulak çınlamasının en çok işaret ettiği rahatsızlıklardır.
  • Kulak çınlaması, tedavi edildikten sonra da ara sıra devam edebilir. Bunun da önüne geçmek için alternatif ve destekleyici bir yöntem olan terapilerle, istenmeyen sesin azaltılması hedeflenir.
  • Uzun süre ile yüksek seslere maruz kalma, bu rahatsızlığın başlıca nedenlerindendir. Böyle bir durumda kısmi işitme kaybı yaşanabilir. Gürültü, kokleadaki sese duyarlı hücrelere ve iç kulaktaki salyangoza kalıcı zararlar verebilir. Desibeli yüksek veya kulağa rezonans etkisi yaratan tiz sesler de kulak çınlamasına neden olmaktadır. Ani ses yükselmesi veya ses patlamaları da çınlamanın nedenleri arasındadır.
  • Bazı antibiyotik ve yatıştırıcı özellikli ilaçlar kulak çınlamasına neden olmaktadır.
  • İç kulak hastalığı olan meniere hastalığı da kulak çınlaması yapar.
  • Orta kulakta yer alan küçük kemiklerin sertleşmesinden kaynaklı Otoskleroz hastalığı da kulak çınlamasına neden olur.
  • Baş ve boyun yaralanmaları, kulağı direk etkileyen darbeleri ihtiva etmektedir.
  • Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları da kulak çınlamasına neden olur.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın