Kulak Böceği Nedir?

yorumsuz
793 görüntülenme
Kulak Böceği Nedir?

Kulak Böceği

Kulak böceğinin kökeni batı Asya ve Avrupaya dayanmaktadır. Özellikle nemli ortamlarda ve yeşil alanlarda bulunan bu böcek türünün hem etçil hem de otçul türleri bulunmaktadır. Kulak böceği, halk tarafından kulak delen, kulağa kaçan gibi çeşitli isimler ile de bilinmektedir. Kulak böceği, görüntü olarak akrep böceğine benzemektedir. Kulak böceği kıskaçları bulunan açık renkleri olan bir böcektir.

Kulak Böceğinin Zararları

Kulak böceğinin kulaktan girerek insan beynine ulaştığı ve insanın içini yediği gibi çeşitli düşünceler bulunmaktadır. Fakat bu inanış tamamen bilimsel araştırmalardan uzak asılsız bir düşüncedir. Çünkü kulak böceği insanların kulaklarından içeri girerek içini kemirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kulak böceğinin kulağa kaçması diğer böceklerin yanlışlık ile kulağa kaçma olasılığı ile aynıdır.

Kulak böceğinin asıl zarar verdiği alan tarlalardır. Kulak böcekleri tarlalarda ki ekinleri yiyerek onlara zarar verebilmektedir. Kulak böceğinin kıskaçlarında zehir bulunmaktadır. Bu nedenle kulak böceği ısırdığı zaman çeşitli enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bu durum ise insan sağlığını ölümcül düzeyde tehtit etmektedir. Fakat kulak böceği ısırdığında panik yapmaya gerek yoktur. Kulak böceği tarafından ısırıldığınızı farkedince doktora gitmeniz bu durumdan zararsız bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir.

Kulak Böceği İle Kulak Arasında ki İlişki

Kulak böceğine bu ismin verilme sebebi insan kulağından içeri girmesi ya da kulak içerisinde yaşaması ile alakalı değildir. Kulak böceğinin kıskaçları görüntü olarak eskiden kulak delmek amacı ile kullanılan bir alete benzemektedir. Bu nedenle bu böceğe kulak böceği adı verilmiştir. Bu böceğin isminin kulak böceği olması ise böcek hakkında çeşitli söylentilere neden olmuştur.

Kulak Böceğinden Kurtulmanın Yolları

Kulak böceği çürüyen ve çürümek üzere olan bitkilerden beslenir. Bu nedenle evinizin etrafında bakımsız bitkiler olmamasına özen göstermelisiniz. Kuş beslemekte bu böceği kendinizden uzak tutmanızı sağlayacaktır. Çünkü kuşlar bu tür böcekleri yiyerek beslenmektedir. Fakat kulak böceğinden kurtulmanın en etkili ve en kolay yolu iyi bir ilaçlama yapmaktır. İlaçlama işini ise kendinizin yapması sakıncalı olabilir. Çünkü bu tür ilaçların dozu iyi ayarlanmalıdır. Bunun için bu işte uzman birilerine ilaçlama yaptırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın