Kulak Ağrısı İçin Dua, Okunuşu ve Anlamı

yorumsuz
6.378 görüntülenme
Kulak Ağrısı İçin Dua, Okunuşu ve Anlamı

Kulak Ağrısı İçin Dua

Kulak ağrısı herkes için en zorlu ağrılardan birisidir. Özellikle geceleri uykumuzda daha az yutkunduğumuz için kulağımıza hava girişi daha az olur ve kulak ağrısı geceleri şiddetlenip uykudan uyandırabilir. Sabredilemez derecede artan bu ağrıya ilaçlar bazen etki etmeyebilir. İlacın bize şifa vermesi için öncelikle Allah’ın buna izin vermesi gerekmektedir ki bunu da dua ile O’ndan dilemelidir. Böyle zamanlarda şifa ayetleri bol bol okunmalıdır. Ayrıca kulak için özel dualar edebilirsiniz. Ağrıyan kulağınız için isyan etmeden bu duaları okumanız Allah’ın Şafi ismi ile size şifa olacaktır.

Allah’ın isimlerinden olan “Semî” her şeyi işiten anlamına gelmektedir ve kulak ağrısı için dua ve çekilebilecek bir zikirdir. Günde 180 defa “Ya Semi Celle Celalühü” zikredilmelidir. Bütün hastalıklarımıza sıkıntılarımıza dua ettiğimiz gibi kulak ağrısına da dua edebiliriz.

Kulağından şikayeti olan biri sahabilerden Abdullah İbni Mesud’a getirilir. Ona Müminun suresinin 115. ayetinden sonuna kadar sureyi bitirerek okumuştur ve kulağına nefes etmiştir. (Toplam 4 ayet.) Kulağından rahatsız olan adam şifa bularak kurtulmuştur. Peygamber efendimiz (sav) bu olayı duyduğunda “Nefsim kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, bir kimse yakinen inanarak bu ayetleri bir dağ üzerine okumuş olsaydı, dağ yerinden oynardı.” buyurdu. (Hazin Tefsiri 3/313)

     İşte bu ayetlerin Türkçe okunuşu şöyledir.

115. E fe hasibtüm ennema halaknaküm abesev ve enneküm ileyna la türceun
116. Fe tealellahül melikül hakk la ilahe illa hu rabbül arşil kerım
117. Ve mey yed’u meallahi ilahen ahara la bürhane lehu bihı fe innema hısabühu ınde rabbih innehu la yüflihul kafirun
118. Ve kul rabbığfir verham ve ente hayrur rahimin

     Ayetlerin mealleri:

115. “Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?”

116.Gerçek hükümdar olan Allah, yücedir. O’ndan başka hiç ilâh yoktur. O, şerefli ve yüce Arş’ın Rabbidir.

117.Kim, hakkında hiçbir delili olmadığı hâlde Allah ile birlikte başka bir ilâha taparsa, onun hesabı ancak Rabbi katındadır. Şüphesiz kâfirler asla kurtuluşa eremezler.

118. De ki: “Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın