Kulağın Görevleri ve Özellikleri

yorumsuz
1.341 görüntülenme
Kulağın Görevleri ve Özellikleri

Kulağın Görevleri ve Özellikleri

Kulak, insan vücudunun dengesini sağlayan, kişinin iletişim sağlamasındaki en büyük yardımcı organdır. Duyu organları içinde görevleri ve özellikleri ile önemli bir organdır.

Kulağın Özellikleri

Kulakdışorta ve  kulak olmak üzere üç ana kısımdan oluşur. Bilimsel adı pinna olan dışı kulak, kulak kepçesi olarak da ifade edilmektedir. Orta kulakta, çekiç, örs ve üzengi olarak bilinen üç küçük kemik bulunur.

Dış Kulak: Deri kaplı kıkırdak ve kıvrımlı yapıya sahiptir. Kulak kanalına doğru akan, kanalımsı yapı, ses dalgaları ve titreşimlerin orta kulağa iletilmesini sağlar.

İç kulakta, beyin ile sesin iletimin sağlayan salyangoz bulunur. Sinir uçlarını uyararak beynin işitme merkezine işitmenin gerçekleşmesi için görev yapar. İç kulak boşluğunun adı dalızdır.

Kulağın Görevleri

Dış kulaktan sesin toplanarak, kulak yolu ve kulak zarı aracılığı ile önce orta kulağa, daha sonra kulak zarının titremesi ile sesin işitme duyusu için yolculuğu başlar.

Dış kulağa ulaşan ses, orta kulağa doğru ilerleyince kulak zarı ve bağlı olduğu kemiklerin titremesini sağlar. Ses dalgasının yansıması şeklinde oluşan bu titreme, iç kulağın bir parçası olan kulak salyangozuna (koklea) iletilir. Kulak salyangozu, sesin beyne seyahate başlaması için sinir uçlarını uyaran kısımdır.

Orta kulakta bulunan küçük kemikler, ses iletiminde görevli kemiklerdir. Çekiç, örs ve üzengi olarak adlandırılan kemiklerin, ses ritmi ve iletimindeki çalışması oldukça önemlidir. Orta kulak, dışı kulağa oval bir pencere ile bağlanır. İkisini birbirine bağlayan da kulak zarıdır.

Östaki borusu, orta kulakta bulunan, geniz boşluğu ile kulak arasında hava koridoru sağlayan bir bölümdür. Ağzın açılması ile östaki borusu girişi de açılır. Böylece kulak basıncı ile dışardaki hava basıncı dengelenmiş olur. Östaki borusu, kulak zarının hassas yapısının basınçtan etkilenmemesinden görevli bir bölüm diyebiliriz. Aksi durumlarda, basınçtan kaynaklı kulak zarı yırtılması gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir.

İç kulak, işitmenin gerçekleştiği yerdir. Anlattığımız sesin işitilmesi olayı, oldukça hızlı ve kulak tarafından tepkisel olarak beyne iletilen bir akıştır. Çok hızlı ve kaliteli bir şekilde gelişir.

Beyindeki işitme merkezini uyarılması ile işitme işlemi tamamlanmış olur.

Kulak, hem işitme için görevli hem de vücut dengesinin sağlanması için görev yapan bir organdır. Üç ana bölümün bu görevleri eksiksiz ve kesintisiz yapması, yaşam kalitesinin bir kriteridir.

İç kulakta yer alan yarım daire kanalları, vücudun duruş pozisyonunu beyinciğe ileterek, denge ihtiyacının nasıl karşılanacağının belirlenmesini sağlamak kulağın görevleri arasındadır. Vücudun merkezinin nerede ve nasıl duracağını, dengenin böylece sağlanması gereken tepkinin verilmesine yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın