Kulağa Sinek Kaçması, Kulağa Kaçan Sinek Nasıl Çıkarılır?

yorumsuz
3.434 görüntülenme
Kulağa Sinek Kaçması, Kulağa Kaçan Sinek Nasıl Çıkarılır?

Kulağa Sinek Kaçması

Bazen kulağa istenmeden canlı küçük hayvanlar veya cansız cisimler kaçabilir. Bunlar sivrisinek, sinek ve böcek gibi hayvanlar olabilirken; çekirdek, düğme gibi küçük maddeler de olabilmektedir.

Eğer kulağa kaçan cisim çok derinlere girmiş ise; boş yere kulakla uğraşıp onu dışarı çıkarmaya çalışılmamalı derhal bir doktora başvurulmalıdır. Tam içeriye girmemiş ise küçük bir pensle yavaş hareketlerle çıkartılabilir.

Kulağa sinek kaçması da tehlikeli bir durum teşkil edebilir. Sineğin kulak içinden çıkmaya çalışırken yaptığı hareketlerin hissedilmesi, hem rahatsızlık verecek hem de ağrılara sebep olabilecektir. Bu gibi durumlar da kişi korkacağı için oldukça dikkatli hareket edilmelidir. Aksi durumda sineği çıkarmaya çalışırken daha derinlere kaçmasına ve işitme kaybına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle temkinli davranılmalıdır. Mümkünse eğer hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Kesinlikle cımbız, iğne gibi sivri aletler ile çıkarmaya çalışılmamalı. Aksi durumda kulak büyük zarar görebilir. Eğer bekleme süresi varsa, uzmana hemen başvurulamıyorsa çıkarmak için şu hareketler de bulunabilirsiniz.

Kulağa Kaçan Sineği Çıkarma

Öncelikle hasta sakinleştirilmeli ve panik yapması önlenmelidir. Sineğin her hareketini hissedebileceğini bilmesini sağlayıp, sabırlı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer küçük bir çocuğun kulağına sinek kaçmışsa bu durum biraz daha zor olmaktadır. Çünkü çocuğu sakinleştirmek bir hayli zor olsada ebeveynler çok dikkatli olmalıdır.

Kişi sakinleştirildikten sonra düz ve yumuşak bir zemine yatırılmalıdır. Ancak sinek kaçan kulak üstte kalacak şekil de yatırılmalıdır.

Kulakta bulunan sineğin ölmesi için; kulağa bebe yağı veya bitkisel yağ damlatmalısınız. Böylece sineğin hareketsiz kalmasını sağlayıp, hastanın biraz rahatlamasını sağlamış olursunuz. Hasta tamamen hareketsiz olduğunu hissedip söyleyene kadar bu yağları bekletmelisiniz kulak içerisinde.

Yine hasta yatar pozisyondayken, iğnesiz ince bir enjektör ile kulağına ılık suyu boşaltabilirsiniz. Ancak yavaş hareket ederek kulağa zarar vermeyi engellemelisiniz. Bu şekil de sinek su yüzeyine çıkarak daha kolay dışarı atılacaktır. Sinek çıktıktan sonra iyice incelemelisiniz, kulağın için de kanadı yada herhangi bir parçası kalmış mı diye. Sinek çıkartıldıktan sonra kulakta hasar olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir kulak doktoruna görünülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın