İç Kulak, İç Kulak İltihabı Belirtileri

yorumsuz
1.223 görüntülenme
İç Kulak, İç Kulak İltihabı Belirtileri

İç kulak iltihabı, en rahatsızlık verici kulak hastalıklarından birisidir. Temel sebebi, kulak dokularının iltihap kapmasıdır. Akut ve kronik şekilde ilerleme gösterebilmektedir. Orta kulak iltihabının tedavi edilmemesi sonucunda, iltihabın belirli bir süre içerisinde iç kulağa doğru yayılmasına bağlı olarak oluşur. Ağrılı bir kulak hastalığıdır.

İç Kulak İltihabının Nedenleri

Hastalığın en sık görülen nedeni, orta kulak iltihabının iç kulağa yayılmasıdır. Onun haricinde, kabakulak  ve tifo hastalıklarına bağlı olarak da oluşabilir. Herhangi bir duruma bağlı olarak oluşan şakak kemiği kırıkları, iç kulak iltihabının nedenleri arasındadır.

Menenjit hastalığı da, iç kulak iltihabının yaygın olarak karşılaşılan sebeplerinden birisidir.

İç Kulak İltihabının Belirtileri

İç kulak iltihabının belirtileri arasında ilk sırayı, irinli akıntı almaktadır. Orta kulaktan iç kulağa ulaşan iltihap, irinli şekilde akıntıya sebep olur. Denge kaybı oluşturur. Duyma bozukluğu da, iç kulak iltihabının belirtilerinden birisidir. Kulak ağrısı, çoğu vakada gözlemlenen bir belirtidir. Onun haricinde, hastada eğer kulak ağrısı yoksa, baş dönmesi ortaya çıkabilir. Göz hareketlerinde değişiklik ve kişinin göz hareketlerini kontrol edememesi, iç kulak iltihabına işaret ediyor olabilir. Kulak iltihabı hastalığı olan kişilerde kulak çınlaması da görülebilir. Daha ileri boyutlardaki iltihaplanmalar, bulantı ve kusma şeklinde belirtiler gösterebilir.

İç Kulak İltihabının Tedavisi

İç Kulak iltihabının tedavisi tabi ki hastalığın sebebine göre yapılır. Genel tedavi şekli, kulak damlalarıyla tedavidir. Hastalı, gerekli testler sonrasında teşhis edildikten sonra, antibiyotik ve damla ile tedaviye başlanır. Bir iki hafta içerisinde iç kulak iltihabı hastalığı, tamamen iyileşir ancak, çok nadir durumlarda, cerrahi müdahale gerektirebilir.

İç Kulak İltihabı Riski Altında Bulunanlar

İç kulak iltihabı, basit bir hastalık değildir ve oluşumunda çeşitli faktörler rol oynamaktadır.

Alkol kullanımı, sigara tiryakiliği, alerjik birtakım hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, stres ve sürekli kullanılan bazı ilaçlar, iç kulak iltihabı için risk oluşturur.

Kulak hastalıkları, yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın herkeste görülebilir. İç kulak iltihabı da, yaygın olarak görülen kulak hastalıklarındandır. Çocuklarda, orta kulak iltihabının iç kulağa yayılmasına bağlı olarak ya da kabakulak hastalığı sonucunda oluşur. Yetişkinlerde ise, alkol kullanımından strese ve sigaraya kadar birçok sebebi vardır. Tedavisi de, hastalığın derecesine göre ve kişinin genel sağlık durumu baz alınarak yapılır.

İç kulak iltihabının tedavisi için, bazı kişiler evde bireysel tedavi yöntemleri denemektedir. Hastalığın, enfeksiyon kaparak daha ileri boyutlara ulaşmaması için, doktor muayenesi sonucunda bir tedavi uygulanmasında fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın