Hamilelikte Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
366 görüntülenme
Hamilelikte Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kulak İltihabı

İltihapların kendisini sıkça gösterdiği yerlerden birisi kulaklardır. Karmaşık bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra, bakterilere ve zararlı mikroplara karşı açıktırlar. Üç bölgeden oluşan kulağın yapısına baktığınızda, iltihaplanma şikayetinin her bölgede yaşanabileceğini ve kendisini farklı şekillerde belli edeceklerini görebilirsiniz. Bu tür durumlarda doktorların kontrolünde ilaçla tedaviye başlanmaktadır.

Peki ya hasta hamileyse, bu durumda neler yapmalıdır sorusunun yanıtını paylaşmak istiyoruz. Bakteri veya virüslerden kaynaklı olarak, hamilelikte kulak iltihabının belirtileri ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bir şekilde detayları aktarmak istiyoruz.

Hamilelikte kulak iltihabının nedenleri nelerdir?

Hem hamilelik dışında, hem de hamilelik süresinde kulak iltihabı oluşmasının temel nedeni bakteri ve virüsler olarak bilinmektedir. Kulağın tıkanmasında, ağrımasında, baş ağrısının yaşanmasında ve duyma azlığının görülmesinde etkileyen iltihapların, östaki borusunu bloke etmesiyle büyük problemler yaşanmaktadır. Aynı zamanda uçakta yolculuk yaparken de hava basıncına bağlı olarak ağrıların daha şiddetli bir hal alabileceği görülür. Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı vakalarına rastlanmışsa ve sinüzitler de bundan etkilenmişse, kulak iltihabına neden olacak faktörlere rastlanabilir. Hamilelik dönemlerinde bu tür rahatsızlıklar daha çok yaşanacağından dikkatli olunması gerekmektedir. Hamilelikte kulak iltihabının başlıca nedenlerini belirttikten sonra şimdi ise tedavisine geçmek istiyoruz.

Hamilelikle kulak iltihabı tedavi edilir mi?

Tedavi süreçleri hakkında bilgi almak ve fikir sahibi olmak için mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Anne karnındaki bebeklerin zarar görmemesi için ilaç tedavisinin kendi kafasına göre yapılmaması gerekmektedir. İlerleyen durumlarda dahi uzman bir doktorun görmesi gerekecektir ve reçeteyi hazırlayarak uygun hale getirecektir. Bu aşamada bebeğin zarar görmemesi birinci hedef olarak yer alacaktır. Doktorun önerisi dışına çıkılmaması son derece önemlidir. Buna göre önerilen miktarlar ve gün sayısına dikkat edilerek kullanılmalıdır.

İlk günlerinde başlangıç seviyesinde olan kulak iltihapları için birkaç zararsız yöntemi deneyebilirsiniz. Sıcak havlu ile kompresör yapmak tıkanıklığı açacak yöntemlerden birisidir. Bunun dışında ılık zeytinyağından kulağa birkaç damla damlatmanın da faydalı olduğu görülecektir. Diğer bir yöntem ise yine kulağa sirkeli su damlatmak olacaktır. Gece yattığınızda kulağınızın üzerine yatarsanız iltihabın akmasına zemin hazırlayabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yaparak da sinüzitlerde görülen sorunlardan dolayı çıkan hamilelikte kulak iltihabı için tedavileri yan etkisiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Hamilelikte kulak iltihabı için hangi önlemler alınmalı?

Soğuk algınlığından kaynaklandığını düşünüyorsanız hemen uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. Evde basit ve yan etkisiz yöntemleri uygulamanıza rağmen geçmiyorsa ve ağrılar şiddetini git gide artırıyorsa, böyle bir durumda tıkanıklığın açılması için hiç vakit kaybedilmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın