Gripte Kulak Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
610 görüntülenme
Gripte Kulak Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavisi

Gripte Kulak Tıkanıklığı

Gripte görülen en belirgin rahatsızlıklardan birisi de östaki kanalının tıkanması sonucunda oluşan kulak tıkanmasıdır. Kulak tıkanması önemsiz bir rahatsızlık gibi görünse de kişinin günlük hayatını etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Sinüzit, grip ya da alerji nedeniyle ortaya çıkabilen kulak tıkanması bazı durumlarda şiddetli ağrılara da neden olabilmektedir.

Normal durumda ayakta dik pozisyonda durduğumuzda östaki borusundan düzgün bir şekilde boğazımızın arka kısmına doğru akış olmaktadır.

Bunun yanında yutkunma ya da yemek yediğimiz sırada çiğneme hareketlerine bağlı olarak östaki kanalının etrafındaki kaslar hareket eder. Kaslarda oluşan hareket sonucunda da östaki borusu üzerinden orta kulağa hava giriş ve çıkışı rahat bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Ancak uyurken yutkunma ya da çiğneme gibi östaki kanalında bulunan kasları hareket ettirecek herhangi bir eylem yapmadığımız için östaki kanalından hava akımı sağlanamaz. Hava giriş çıkışında yaşanan bu aksaklığa bağlı olarak orta kulakta basınç düzensizliği meydana gelir. Orta kulaktaki hava komşu dokular tarafından kullanılacağı için oluşan basınç düzensizliği kulakta tıkanıklığa neden olmaktadır.

Gripte Kulak Tıkanıklığı Problemine Karşı Alınabilecek Önlemler

  • Kulak tıkanıklığının en büyük nedeni orta kulakta hava giriş çıkışının sağlanamamasıdır. Bunu önleme için en uygun pozisyon dik durmaktır.
  • Saç kurutma makinesi ile kulağınıza 10 cm uzaklıktan düşük hızda ılık hava verirseniz kulak tıkanıklığınız hafifleyecektir.
  • Kulak tıkanıklığıyla birlikte ağrı da hissediyorsanız kulak kepçesini dairesel hareketlerle yavaş yavaş ovalayın. Kulakta ağrı oluşmasının başlıca nedenlerinden birisi mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonlardır. Böyle bir durum karşısında biraz ısıttığınız yağı ılık olarak dış kulak yolunuza damlatabilirsiniz. Bunun yanında ılık su içerisine zeytinyağı ya da bebek yağı ekledikten sonra ağrı olan kulağınıza birkaç damla damlatarak bir süre bekletin. Yaptığınız bu işlem kulağınızdaki tıkanıklık ve ağrıyı hafifletecektir. Yapılan bu uygulama zarı delik olan kulağa zarar verebileceği için hasarlı kulak zarı olan tarafa yapılmamalıdır.
  • Kulak tıkanıklığınızı gidermek amacıyla sakız çiğneyebilirsiniz.
  • Esneme eylemini gerçekleştirmek de hava akışını sağlayacağı için kulaktaki tıkanıklık geçecektir.
  • Kulak yolunu açmak ve oluşan ağrıyı gidermek amacıyla deneyebileceğiniz bir diğer uygulama dekonjestan ya da burun spreyleri gibi çeşitli ilaçları kullanmaktır. Ancak spreylerle tedaviye başlamadan önce kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız.
  • Kulak yolunuzu açmak için burnunuzu sıkıştırarak nefes alıp vermeye çalışın. Eğer çok ciddi bir problem yoksa bu işlemi birkaç kez tekrarladığınızda kulağınızın açıldığını fark edeceksiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın