Grip Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
923 görüntülenme
Grip Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Grip Kulak Ağrısı

Özellikle havalar soğumaya başladığında tehdit eden en önemli unsurlardan birisi de grip tehlikesidir. Gribin çeşitli belirtileri bulunmaktadır ve bunlardan birisi de kulak ağrısı şeklindedir. Grip kulak ağrısı belirtilerinin saptanması ve tedavilerinin gerçekleştirilmesinde ne gibi aşamalardan geçmeniz gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sayede sizler de kısa sürede tedavi olarak, en iyi sonuçlara hızla ulaşmanın yöntemlerine erişebilirsiniz.

Mikropların üst solunum yollarında etkisini göstermesiyle birlikte başlamaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan gribin kulaklara kadar varan pek çok etkisi bulunmaktadır. Vücudun direncini düşüren ve zayıflatan bu rahatsızlığın nedenlerini ve  tedavilerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Grip kulak ağrısı neden oluşur?

Gece saatlerinde yutkunmanın çok daha az bir biçimde gerçekleşmesi ve hatta hiç gerçekleşmemesi gibi durumlarda östakiden hava alışı gerçekleşmez. Bu nedenle de orta kulakta kalan havanın, diğer dokulara baskı yaptığı görülmektedir. Bu olumsuz basınç nedeniyle şiddetli bir şekilde kulak ağrısı yaşanabilmektedir. Bunun faktörü ise gripten kaynaklı olarak yaşanan virüslerdir. Virüs veya bakterilerin kulak ağrısına neden olduğu görülecektir.

Grip kulak ağrısı belirtileri nelerdir?

Boğazlara, nefes borusuna ya da kulakların östaki tüpüne kadar etki ederek, bu bölgede çeşitli belirtileri göstermektedir. Ağrılar, tıkanıklıklar ve geçici duyma problemleri bunlardan yalnızca bazılarıdır. Özellikle yaşı ileri seviyede olan kişilerin dikkatli olması gereken bir rahatsızlıktır. Her ne kadar 1 haftalık bir süre içerisinde kendiliğinden geçme özelliği bulunsa da, dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca denge kaybı veya akıntılar da bunlar arasında yer alabilecektir. Bu nedenle de tedavisi için izlenecek yöntemin hemen uygulanması gerekmektedir. Aksi halde orta kulakta ve kulak zarında tahripler yaşanacaktır. Bu da daha kalıcı hasarlara zemin hazırlayacağı için erkenden tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Grip kulak ağrısı tedavisi nedir?

Doğrudan etki edebilecek bir tedavi yöntemi olmasa da, ancak şikayetlerinin azaltılmasına yönelik olarak bazı yöntemler uygulanacaktır. Ağrıların azaltılması ve kulak ağrılarının iyileştirilmesine yönelik olarak gribe etki edecek faktörlere değinilecektir. Bu konuda çeşitli ilaçlar bulunmaktadır ve doktorların gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Bununla birlikte soğuk algınlığına karşı iyi gelecek olan sıvıların tüketilmesi ve bol C vitamini alınması önemlidir. Eğer solunum yollarında tıkanıklık varsa, bu durumda açılması amacıyla sprey kullanılacaktır. Bu da vücudun dengesini koruması açısından önemli bir faktör olacaktır. Ayrıca temizleme esnasında dikkat etmeli ve bol temiz hava alarak da kulaklarınızın bakımını sağlamalısınız. Bu faktörleri uygulayarak, ağrılarınızı daha az seviyelere indirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın