Geçmeyen Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
742 görüntülenme
Geçmeyen Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kulak Ağrısı

Geçmeyen kulak ağrısı kimsenin yaşamak istemeyeceği aynı zamanda da sık görülen bir rahatsızlık olmuştur. Günümüzde gittikçe artan stres ve yoğunluktan dolayı ortaya çıkabilecek olup tek kulağınızda da görülebileceği gibi iki kulağınızda da yaşayabilirsiniz. Arada bir veya sık sık devamlı yaşanıyorsa bu ağrı hemen uzman hekime başvurmakta fayda vardır. Kulak ağrısı en çok çocuklarda görülse de yetişkinlerde de bu rahatsızlık sık sık görülmektedir.

Geçmeyen kulak ağrısının nedeni kulak enfeksiyonunuz varsa ateşle birlikte geçici işitme kaybına yol açabilir. Kulak enfeksiyonu çocuklarda çok rastlanmaktadır. Çocuğunuzda telaş ve huzursuzluk görüyorsanız yada kulaklarını çekme ve ovuşturma yaşanıyorsa kulak enfeksiyonu olabilir. Ayrıca kulak ağrısı çocuklarda dengesizlik, iştah kaybı ve ateş yaşatabilmektedir. Çocuklarınız için bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

Geçmeyen kulak ağrısının genel olarak ortak nedenleri yaralanma, enfeksiyon, kulakta meydana gelen tahriş olabilmekte. Bunların dışında başka bir yerde ortaya çıkan ağrıda kulakta hissedilebilir. Örneğin dişte ortaya çıkan ağrıyı kulağınızda hissediyor olabilirsiniz. Diğer yaygın nedenler ise; basınç değişikliği, kulak tıkacının yanlış kullanımı, yabancı cisim girmesiyle, sinüs enfeksiyonu, kulağa kaçan su ve boğaz ağrısıdır.

Geçmeyen kulak ağrınızı dindirmek için evde rahatça uygulayabileceğiniz  yöntemler sunacağız. Tabii ki kulak ağrısının kaynağına göre tedavi yöntemi de değişmektedir.

Sıralayacağımız maddeler sizin kulak ağrınızı hafifletecek yöntemlerdir.

● Kulak ağrınızı hafifletmek için öncelikle kulağınızı ıslak tutmaktan kaçının.

● Kulağın tıkanıklığını gidermek için dik oturun.

● Ilık zeytinyağı veya soğan suyunu birkaç damla olmak üzere kulağınıza damlatmak size yardımcı olacaktır.

● Gliserin yağıda şiddetli ağrılar için birebir çözüm olacaktır.

● Ağrı kesici ve doktorunuzun önerdiği kulak damlanızı düzenli kullanın.

● Basıncı dengelemek için sakız çiğneyebilirsiniz.

● Sigaradan uzak durmanızda bu durumda size iyi gelecektir.

● Kulağınıza sıcak suyun içine batırıp çıkardığınız havlu veya bezi hafifçe tutmalısınız. Ayrıca aynı yöntemi soğuk olacak şekilde de uygulayabilirsiniz. Çünkü bazı ağrılar soğuk ile bazı ağrılar ise sıcaklık ile geçmektedir.

● Kulağınıza sivri veya herhangi zarar verici nesneler sokmayınız.

● Her rahatsızlıkta olduğu gibi kulak ağrısında da su içmek oldukça önemli bir ayrıntıdır. Gün içerisinde bol bol su içmeye özen gösterin.

● Banyo sırasında veya yüzme durumlarında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin.

● Bir diş sarımsağın kulağa zarar vermeyecek şekilde içine doğru sokulması yöntemi de oldukça yaygın  bir şekilde kullanılmaktadır.

Yukarıda sıraladıklarımız sizin basit bir şekilde uygulayacağınız yöntemler ve kulak ağrınız için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardır. Bunlara dikkat etmeye özen gösterip hala kulak ağrısı çekiyorsanız doktora başvurmayı unutmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın