Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.228 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi

Anneleri en çok endişelendiren durumlardan birisi de bebeklerinin rahatsızlanmasıdır. Hele ki daha çok küçük olan varlıklarının en ufak bir rahatsızlıklarına dahi tahammülleri yoktur.

Özellikle kendilerini ifade edemeyecek olmaları da, teşhisin konmasını geciktirmektedir. Ancak dikkatli ve bilinçli annelerin, bazı belirtilerle bebeklerde kulak zarı delinmesini anlayabildikleri ve bunun için acil olarak bir uzman doktora muayene ettirecekleri görülmektedir. İşte sizler de bu bilinçli anneler arasında yer almak amacıyla bu yazımızı takip edebilirsiniz. İyi bir tespitin nasıl yapılacağını ve hangi önlemleri almanız gerektiğini de bu sayede görebileceksiniz.

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Belli olur?

İlk etapta mutlaka ağrılar ve sancılar yaşanacaktır. Oldukça şiddetli bir şekilde görülecek olan bu durumlar karşısında bebeklerin hiç susmayacak derecede ağlayacaklarına şahit olabilirsiniz. Bu esnada ellerini kulaklarına götürerek, ağrı yaşadıklarına dair bazı belirtileri de gösterebilirler.

Diğer taraftan akıntılar yaşanabilir ve bu da kulak zarı delinmesine ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilmektedir. İltihaplanmaların farkına varmak isterseniz, yastık rengini beyaz ya da açık tonlarda seçmeniz gerekecektir. Böyle bir durumda sarı renkte veya kanlı bir şekilde gelecek olan akıntılar karşısında tedbirlerinizi bir an önce alabilirsiniz.

Kulak zarının delinmesi halinde yaşanacak olan işitme kayıplarından ötürü, bebeklerinizin sesli olarak yapacağınız müdahalelere tepki veremeyeceklerini görebilirsiniz. Böyle durumlarda acil olarak doktorların müdahale etmesini sağlamalısınız. Böylece tedavi için gerekli yöntemleri de uygulamaya başlayacaklardır.

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi edilir?

Böyle bir durumda uzman doktorlar ilk olarak hangi nedenden kaynaklandığını öğrenmek amacıyla teşhisin konmasına yardımcı testleri uygulayacaklardır. Bu aşamaları başarılı bir şekilde atlattıktan sonra ise tedavilere başlanacaktır. Darbelere maruz kalmaktan ötürü veya iltihaplanmadan dolayı yaşanabilecek olan bu sorun karşısında kulak enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasına yönelik adımlar atılacaktır.

Bebeklerde kulak zarı delinmesinde iyileşme oranları bir hayli yüksektir. Yetişkinlerde ise bu oran daha düşük seviyelerdedir. Gelişme çağında olmalarından ötürü zarın kısa sürede yeniden düzeleceği görülmektedir. Ciddi bir müdahale gerektirmeyeceğine de bu aşamada karar verilebilecektir. Özellikle cerrahi müdahaleler konusunda acele adımlar atılmayacaktır.

Bu aşamada annelerin bebeklerini ve kulak bölgesini sudan bir süre uzak tutmaları gerekmektedir. Uygulanacak olan sıcak tedavi için gerekli bilgileri doktorlardan alabileceklerdir. Bu durumda iyileşme süreleri çok daha kısa olacaktır ve ağrı hissi de ortadan kalkacaktır. Bebeklerini bu anlamda rahatlatacak olan annelerin de içleri daha fazla rahat edecektir. Ancak mutlaka bilinçlenmeleri gerekir ve kendi başına hareket etmeden doktorlara danışmaları doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın