Bebeklerde Kulak Akıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
351 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Akıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı

Pek çok etkene bağlı olarak gerçekleşen ve bebeklerde kulak akıntısı şeklinde meydana gelen rahatsızlığın çeşitli belirtileri ve tedavisi bulunmaktadır. Kulak yapısına baktığımızda orta ve dış kulağı ayrı şekilde inceleyebiliriz. Kulak zarının bulunduğu orta kulak kısmı ise çok daha tehlikeli ve risklidir. Bu nedenle bebeklerde kulak akıntısı meydana geldiğinde, hangi bölümden ve hangi nedenden kaynaklandığının tespit edilmesi ve buna göre bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak anne ve babaların bunu evde tespit etmeleri mümkün değildir. Bebeklerde kalıcı işitme kayıplarına veya farklı tehlikeli durumlara neden olmamak için anında doktora götürmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde kulak akıntısı nasıl ayırt edilir?

Doktor gözetiminde bebeklerdeki kulak akıntısını ayırt etmenin bazı yöntemleri vardır. Bunlardan birisi de renklerine bakarak tespit etmeye çalışmaktır. Örneğin sulu olarak gelmesi dış kulakta sorun yaşadığını işaret edebilir. Çok uzun sürmeyecektir ve hemen kesilecektir. Burada yapılacak olan kir temizleme işleminin ardından normale dönmesi beklenmektedir.

Ancak sarı renkte gelen ve gittikçe yeşile dönen kulak akıntıları ise tehlikeyi işaret edecektir. Böyle bir durumda orta kulağı işaret edecektir ve en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir. İltihaplı bir akıntı olacaktır ve tedavisinin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini de işaret edecektir. Kulak zarının bulunduğu bölgede bu tür rahatsızlıkların yaşanması demek, ciddi rahatsızlıkların görülmesi demektir. Bu gibi sebeplerden dolayı tehlike çanları çaldığında hemen doktora görünmesi çok daha faydalı olacaktır. Bebeğinizin nevresimlerini beyaz seçmeniz halinde akıntıları daha kolay fark etmeniz de mümkün olacaktır.

Bebeklerde kulak akıntısı tedavisi nasıl yapılır?

Bebeğinizin durumunu ve hikayesini dinleyecek olan doktorun gözetiminde tedavilere başlamanız gerekecektir. Eğer yalnızca kirlenmeden kaynaklı ve dış kulakta ise bu durumda hemen temizleyerek damla tedavisine başlayabilirsiniz. Ateş düşürücü ilaçlar veya ağrı kesicileri de ek olarak kullandırılmaktadır.

Ancak orta kulakta ve iltihaplardan meydana gelen bebeklerde kulak akıntısı için antibiyotikle tedavi yapılmaktadır. İltihapların kurutulması veya boşaltılmasına yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Kulak zorunda doktor kontrolünde açılacak deliklerin, sonrasında kendiliğinden kapanması da beklenmelidir. Bu yönde bir tehlike bulunmasa da, mutlaka KBB uzmanlarının yapması gereken uygulamalardır.

Bebeğinizde görülen rahatsızlıkların kalıcı bir hasara yol açmaması için bir an önce önlem alınacaktır. Bunun için ilaçların yetersiz kalması durumunda farklı tedavi yöntemleri denenmektedir. Eski sağlığına kavuşması ve tedavilerin tamamlanması için uzmanların tavsiyelerine uymak gerekmektedir. Kişilerin tek başına ve bilinçsiz bir şekilde tedavi uygulamaması son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın