Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.656 görüntülenme
Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı, kulağın ana bölümlerinden olan orta kulak bölgesinde meydana gelen ve solunum yolları enfeksiyonları ile ilişkili bir hastalıktır.

Orta kulak solunum yollarına, östaki borusu ile bağlanmaktadır. Ağız açıldığında östaki borusu kapağı da açılarak kulağa hava akışı sağlanır. Böyle bir sistemin görevi, kulak iç hava basıncı ile dış hava basıncının dengelenmesi ile ilgilidir. Dolayısıyla kulak bu işlevi ile vücuttaki dengeyi sağlayan bir organdır.

Üst solunum yollarındaki enfeksiyon varlığı, östaki borusu aracılığı ile orta kulağa direkt geçebilmektedir. Yetişkinlerde orta kulak iltihabı, çocuklara oranla daha az görülür. Çünkü çocuklarda östaki borusu daha kısa olduğu için, zararlı enfeksiyon tehditleri orta kulağa daha kolay ve hızlı geçebilmektedir.

Yetişkinlerde Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

İltihabın oluşması ile kontroller sonucunda ilk gözlemlenen belirti orta kulakta sıvı birikmesi şeklindedir. Yetişkinlerde orta kulak enfeksiyonu belirtileri arasında yer alan bu belirtinin kişi tarafından hissedilmesi ağrı şeklinde olur. Çünkü kulak içinde yabancı bir sıvının varlığı baskı şeklinde hissedilmektedir. Orta kulaktaki sıvı, kulak zarına baskı yapacağından ağrı bu şeklide hissedilir.

İltihabın varlığı ile hissedilen ağrı, yemek sırasında çiğneme hareketinde daha fazla hissedilebilir. Solunum yollarındaki enfeksiyonla ilişkili olduğu için, solunum yolları rahatsızlıkları ile birlikte kulakta ağrı varsa, orta kulak iltihabı olma olasılığı yüksektir.

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri arasında, solunum yolları ile bağlantılı öksürük ve burun akıntısı şeklinde rahatsızlıklar görülür. Kulakta oluşan tıkanıklık ve dolgunluk hissi de ağrı ile birlikte hissedilir. Hatta bu ağrı dış kulak çevresine de yansımaktadır. Kulaktaki ağrı, kişinin ağrı eşiğine ve orta kulak iltihabının seviyesine göre değişkenlik gösterir.

İltihabın varlığı nedeniyle, östaki borusundan hava akışı sağlıklı bir insanın kulağındaki gibi normal bir şeklide olmaz ve hava akışında zorlanma meydana gelir.

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulak iltihabının tanısının kişi tarafından konulması pek mümkün olmayabilir. Fakat belirtiler arasında solunum yolları rahatsızlıkları ile birlikte kulak ağrısı varsa, doktora acilen başvurmak önemlidir. Doktor tanısında sonra iyileştirici tedaviye geçilir.

Kişinin bu dönemde işitme kaybı yaşayıp yaşamadığı ve ağrının şiddeti, tedavinin de yoğunluğunu belirler. İyileştirici tedavide antibiyotik ilaç ve ağrı kesici ilaç olarak tedavi uygulanır.

İltihabın geçmesinden sonra tekrar eden orta kulak iltihabı, kronik bir durumu tanımlar. Böyle bir durumda kulak zarı yapısının bozulma ihtimali yüksektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın