Sol Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
485 görüntülenme
Sol Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Çınlaması

Tıpta tinnitus olarak adlandırılan, kafanın içindeki seslerin yansıması olarak ortaya çıkan seslere sol kulak çınlaması denir. Sesin boyutu ve şiddeti farklılık gösterebilir. Bazen kalın, bazen de ince sesler şeklinde oluşabilir. Belirli sürelerde ortaya çıkan bu çınlamalar rahatsız edici olabilir. Genellikle insanların genelinde görülen kulak çınlaması, çok önemli olmamakla birlikte, ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Sol kulak çınlaması, kişilerde halsizlik, dikkat bozukluğu ve uykusuzluk gibi etkilere neden olduğunda bir doktora başvurulmalıdır. Kulak çınlaması genellikle insanların kendileri tarafından duyulabilir. Bazen de dışarıdan dinleyen kişilerin bu çınlamayı duyması olasıdır.

Sol Kulak Çınlaması Nedeni

Sol kulak çınlaması nedeni çeşitlidir. Kulak kiri gibi önemsiz sebebi olabileceği gibi, orta kulak enfeksiyonu, kulak zarında sıvı birikimi, orta kulakta kemiklerin eklem yerlerindeki sertleşme gibi önemli nedenleri de olabilir. Baş ve boyun damarlarındaki genleşmeler ve dengeyi sağlayan sinirdeki tümör oluşumundan dolayı da çınlama oluşur.

Bu sorunlar ilk önce kulak çınlamasına daha sonra da işitme kaybına kadar gider. Alerji, kullanılan sakinleştirici ilaçlar, antibiyotikler, aspirin, romatizma ilaçları da sol kulak çınlamasına neden olmaktadır. Yaşlılık, işitme sinirlerinin uçlarında oluşan hasarlar, yüksek sesli ortamlarda bulunmak da sol kulak çınlaması yapabilir.

Sol Kulak Çınlaması Tedavisi

Sol kulak çınlaması tedavisi için özel bir yöntem yoktur. Sol kulak çınlaması tedavisi için öncelikle sorunun kaynağı tespit edilmeli ve tedavi yöntemleri ona göre belirlenmelidir. Kulak çınlaması, kulak enfeksiyonları sebebiyle oluşuyorsa, hidrokortizon içeren kulak damlaları ile tedavi uygulanır. Bu ilaç, hem kaşıntıyı, hem de kulak çınlamasının giderilmesine yardımcı olur. İyi huylu tümörün neden olduğu kronik kulak çınlaması varsa, ameliyat ile kulak çınlamasına kalıcı bir çözüm bulunabilir.

Kulak çınlaması bazı ilaçlar vasıtasıyla kontrol altına alınabilir. Sol kulak çınlamasından korunmak için, tansiyonun sürekli kontrol altında tutulması gereklidir. Müzik dinlerken yüksek ses tercih edilmemelidir. Aşırı tuz tüketimi yapılmamalıdır. Sinir sistemini uyarıcı etkisi bulunan kahve, kola ve sigara gibi uyarıcılardan kaçınılmalıdır. Düzenli egzersizler yapılmalıdır ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır. Sinir ve stresten uzak durulmalıdır.

Kulak Çınlaması Maskelenmesi

Kulak çınlaması genellikle sessiz ortamlarda daha etkilidir. Çınlamaya, en ufak saat tıkırtısı eşlik ederse çınlama daha rahatsız edici olur. Alçak ses ile müzik dinlemek, diğer sesleri maskeleyeceği için kulak çınlamasını kişi duymaz. Bazı kişilerde işitme cihazları kulak çınlamasını azaltmaktadır. Ancak, işitme cihazı çıkarıldığı zaman kulak çınlaması yeniden oluşur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın