Sağ Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
571 görüntülenme
Sağ Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Çınlaması

Kulakta uğuldama, çınlama, vızıldama gibi kişiden kişiye değişik tanımlamaları yapılan kulak çınlaması, halk arasında her ne kadar batıl inanışlarla adlandırılsa da ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sağ kulak çınlaması vitamin eksikliğinden, beyin tümörüne kadar çeşitli sebepleri olan bir durumdur. Kulak çınlaması sürekli bir hale geldiyse ve kişinin normal yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa, en kısa zamanda bir kulak burun boğaz hekimine başvurulmalıdır. Genellikle sağ kulak çınlamasının sebebinin vitamin eksikliği olduğu bilinmektedir.

Sağ Kulak Çınlaması Nedenleri

  • Çeşitli etkenlere bağlı olarak iç kulakta bulunan hücrelerin zarar görmesi sonucu,
  • Kulak kiri çok fazla biriktiğinde ve bu kir doğal yolla atılamayacak boyuttaysa, kulak zarına zarar vererek işitme kaybına sebep olur,
  • Alerji, nezle, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi kulağı etkileyen hastalıklar,
  • Genetik olarak, kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitme kaybına neden olur,
  • Anemiye bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinin hızlı akması,
  • Ayrıca kadınlarda regl dönemlerinde,
  • İç kulak sıvı basıncı ile ilgili olan Meniere hastalığına bağlı olarak,
  • Kulaklıkla uzun süre yüksek sesle müzik dinlemek,
  • Kolalı içecekler, kahve tuzun fazla tüketilmesi,
  • Yaşın ilerlemesi ile işitme kaybı oluşur ve buna bağlı olarak da kulak çınlaması meydana gelir.

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri

Sağ kulak çınlaması sürekli bir şekilde devam ediyorsa ve bunun yanı sıra baş ağrısı, dikkat bozukluğu, uykusuzluk, baş dönmesi gibi belirtiler de varsa en kısa zamanda bir hekime başvurulmalıdır. Uzun süre devam eden sağ kulak çınlaması kişide psikolojik problemler yaratabilir ve kişinin aşırı sinirli olmasına sebebiyet verir. Yüksek sesten dolayı oluşan kulak çınlamaları en fazla 1 gün sürmektedir. Eğer bu süreden daha fazla sürüyorsa bir hekime başvurulmalıdır.

Sağ Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri

Sağ kulak çınlaması için geliştirilmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle sağ kulak çınlamasının ardındaki sebepler araştırılarak uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bazen işitme kaybına kadar giden kulak çınlamaları olmaktadır ve bunun için işitme cihazı kullanılır. Kulak çınlamasının nedenini bulmak için röntgen filmleri çekilir ve bu filmlerde kulakta herhangi bir sorun bulunamazsa, kulakla ilgili diğer organlarda araştırmalar yapılır. Örneğin beyin tümörü de kulak çınlamasına sebebiyet verir. Bunların haricinde strese bağlı olarak da kulak çınlaması görülmektedir. Sağ kulak çınlaması süreklilik arz ediyorsa en kısa zamanda bir hekime başvurulmalı ve gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Sağ kulak çınlaması şikâyeti ile başvuran hastaya, diğer sağlık sorunları göz önünde bulundurularak tedavi yöntemleri uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın