Orta Kulak Sıvısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
318 görüntülenme
Orta Kulak Sıvısı, Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Sıvısı

Çoğunlukla çocukluk yaşlarında ortaya çıkan sorunlardan birisidir. Bu nedenle orta kulak iltihabının daha çok çocuklarda çıktığı görülmektedir. Östaki borusu, orta kulak ve geniz arasındaki boru olarak görülür ve hava akımı buradan sağlanır. Çocuklarda ise yatay ve kısa olmasından dolayı daha sık bir şekilde tıkanıklık ve sıvı birikmesi görülmektedir.

Bazı bakteri ve mikroplardan meydana gelen ve östaki borusunun da tıkanmasına neden olan orta kulak sıvısının birikmesinin veya iltihapların görülmesinin bazı belirtileri olacaktır. Çocukların ateşinin yükselmediğini veya ağrı hissetmediğini savunabilirsiniz. Ancak orta kulak sıvısı birikmesi hastalığında bu tür belirtiler görülmez. Ancak duyma kaybı yaşanacaktır ve bunu fark etmek için de davranışlarını takip etmeniz gerekecektir.

Orta kulak sıvısı belirtileri nelerdir?

Televizyonun sesini çok yüksek açıyorsa veya okul çağına geldiğinde derslerinde sorun yaşıyorsa, bunun nedeni kulağında yaşadığı problemler olabilir. Doktora muayene edildiğinde kulak problemleri arasında ilk olarak orta kulak sıvısının birikip birikmediğine bakılacaktır. Orta kulak muayenesinde ortaya çıkacak olan bu soruna sıkça rastlanmaktadır. Yetişkinlerde de çocuklara oranla daha az bir biçimde rastlandığını söylemek mümkündür. Yetişkinlerde görülmesi halinde de yine benzer belirtilere rastlandığına da dikkat çekilmektedir.

Orta kulak sıvısı nasıl düzelir?

İlk olarak ilaçla tedavi yöntemini, uzman bir doktor kontrolünde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer orta kulak içerisindeki sıvı iltihaplı ise bu durumda antibiyotikle tedaviye başlanacaktır. Bu sayede tıkanıklığın giderilmesine ve sıvının boşaltılmasına da gayret gösterilecektir. Burun spreylerinin verilmesiyle birlikte bu etkiyi yaratmasına özen gösterilecektir.

Bu ilaçların dozlarının ayarlanmasında hastaların yaşı dikkate alınır. Çünkü çocuklarda daha çok şurupların verilmekte olduğu da görülecektir. Orta kulak sıvısının birikmesi ilaçla tedavi edilmesinde ameliyat olma durumu ortaya çıkabilir. Kulağa takılacak olan tüp sayesinde orta kulak sıvısının birikmesi rahatsızlığının da sona ereceği görülecektir. Doktorunuzun muayene esnasında tüp olup olmadığı konusunda size bilgi vermesi gerektiğini unutmayın. Ne kadar süreyle tüpün kalacağına da karar verecektir ve bunda etkili olacak durumlardan birisi de sıvının ne kadar olduğudur.

Çocuklarınızı rahatsız eden bu hastalık ile ilgili olarak mutlaka uzman bir doktora tedavi ettirmeli ve kendiniz herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Ucu sivri ola cisimlerle kulağa yapacağınız işlemlerin çok daha büyük sorunları beraberinde getireceğini unutmamanız gerekmektedir. Hem yetişkinlerin, hem de çocukların orta kulak sıvısının birikmesi halinde duyacakları şikayetleri hafife almamaları ve vakit kaybetmemeleri gerekmektedir. Yapılacak doğru tedavi sayesinde kısa sürede iyileşmelerine olanak verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın