Orta Kulak Kemikleri, Orta Kulak Kemikleri Yapısı Nasıl Olur?

yorumsuz
588 görüntülenme
Orta Kulak Kemikleri, Orta Kulak Kemikleri Yapısı Nasıl Olur?

Orta Kulak Kemikleri

Bu yazımızda sizler için orta kulak kemiklerinin hangileri olduğunu ve yapısının nasıl olduğunu inceleyeceğiz. Böylece sizler de bu konu hakkında gerekli bilgilere ulaşmış olacaksınız. Bu kemiklerin görevlerini ve vücudumuza neler kazandırdıklarını da anlayabileceğiniz bu yazımız sayesinde bir hayli rahat edebileceğinizi belirtebiliriz.

Orta kulakta 3 adet kemikçik bulunmaktadır. Dıştan içe doğru geldiğinizde sırasıyla çekiç, örs ve üzengi kemiklerini görebilirsiniz. Bunlar tıp dilinde malleus, incus ve stapes olarak adlandırılmaktadır.

Kulak zarı ile birbirine eklenmiş olan bu 3 adet kemikciğin, meydana getirdiği hava dolu bir boşluk olarak göreceğimiz orta kulağın yapısı ile ilgili sizlere bazı ayrıntıları aktaracağız.

Kulak zarı gergin bir yapıdadır ve zardaki titreşim frekansı ile gelmekte olan ses dalgalarının frekansı birbirleriyle aynıdır. Bu da kulak zarı ile bağlantılı olan çekiç adı verilen kemiğin, zarın titremesine neden olan ses dalgalarının etkisiyle titremekte olduğu görülmektedir. Çekiç kemiğinin titremesiyle birlikte örs ve üzengi kemikleri de harekete geçer. Üzengi kemiğindeki tabancın, iç kulakta bulunan oval görünümlü pencereye bağlı olmasından dolayı, titreşimlerin de iç kulağa iletilmekte olduğu görülecektir.

Kulak zarına tutunan ilk kemik çekiç kemiğidir ve yapısını buradan itibaren inceleyebilmeniz mümkün olacaktır. Bunun ardından ise örs kemiği gelecektir ve en son takip eden ise üzengi kemiği olacaktır. Oval bir pencerenin görünümündeki açıklığın üzerine oturtulan ise üzengi kemiğidir.

Orta kulak, altı duvarlı kemik boşluğu olarak adlandırılabilmektedir. Östaki borusuyla ön iç kısımdaki yatak sayesinde birleşmektedir. Bunun en önemli faydası ile içte ve dışta meydana gelen basıncı dengeliyor olmasıdır. Östaki borusu normal şartlarda kapalı kalsa da, yutkunma esnasında veya esneme sırasında açılacaktır. Üst kısımdan kulak arkasında bulunan mastoid kemiğinin havayla dolu hücrelere açılmakta olduğu görülecektir. Bu durum kulak iltihaplanması halinde enfeksiyonun kemiğe geçmesine neden olduğu için önemlidir.

Orta kulakta bulunan önemli alanlardan biğeri ise kemikçikler zinciri olarak adlandırılmaktadır. Bu alan kemikçiklerin zarla iç kulağın bağlantısını sağlamakta olduğunu göstermektedir. Orta kulakta  bulunan 3 kemiğin, kulak zarına gelen titreşimlerin seviyesini artırarak, iç kulakta bulunan perilenf sıvısına iletmekte olduğu görülecektir.

Bu kısımlarda meydana gelecek olan beklenmedik durumlar karşısında ve iltihaplanmalarla ilgili şikayetlerde hemen doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü vücudumuzun denge merkezi konumunda olan kemikçiklerin görevlerini tam anlamıyla yerine getirememesi durumunda, çok daha ağır durumlar gözlenecektir. Buna engel olunması amacıyla bir an önce tedavilere başlanması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın