Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
547 görüntülenme
Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı

Vücudumuzun dengede kalmasını sağlayan orta kulakta, baş dönmesi gibi problemler yaşamamızın nedenlerinden birisi olan iltihaplanmalar meydana gelmektedir. Denge problemleri yaşatmakta olan bu durumlardan kurtulmak için tedavi olmak gerekir. Tedavi yöntemlerinin uzman doktorların kontrolünde yapılması gerekmektedir. Hangi belirtilerin orta kulak iltihabını işaret ettiğini merak ediyorsanız ve bunun nedenleriyle birlikte nelere dikkat edeceğinizi soruyorsanız, işte tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle buluşturmak üzere harekete geçiyoruz. Sizleri orta kulak iltihabı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendireceğimiz bu yazımız sayesinde geç olmadan hemen uzman bir KBB doktorunu ziyaret edebileceksiniz.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kulakta dolgunluk hissi varsa, ateş yükseliyorsa, işitme kaybı yaşanıyorsa, geçici şekilde hafif bir sağırlık olduğundan şüphe ediliyorsa, kulak zarının yırtılması neticesinde akıntı varsa ve bulantı, kusma, ishal gibi sorunlar yaşanıyorsa, bu durumda orta kulak iltihabı şüphesi üzerine yoğunlaşılacaktır. Evde herhangi bir işlem yapmadan hemen uzman bir KBB doktoru ile görüşmeniz gerekmektedir. Yapılacak incelemeler neticesinde orta kulakta iltihap varsa, bunun nedenlerine yönelik bir çalışma ortaya konacaktır. Bu da beraberinde tedavinin nasıl yapılması gerektiği konusunda önemli bir ayrıntı olacaktır.

Orta Kulak İltihabı Nedenleri Nelerdir?          

Orta kulakta iltihap yaşanmasının çeşitli nedenleri vardır. Bunlar arasında en sık görüleni östaki borusunun tıkanmasıdır. Bununla birlikte mikropların gelişmesine zemin hazırlanmaktadır. Üst solunum yolu iltihaplarıyla ve soğuk algınlığıyla birlikte tıkanan östaki borusunun, orta kulak iltihabına neden olduğu söylenmektedir. Bunun dışında kulakta kirliliğin olması da iltihabı tetikleyecektir. Sigara dumanına fazla maruz kalmak ve hava kirliliğinden olumsuz etkilenmek neticesinde orta kulakta oluşan iltihaplar bir süre acı ve ağrı hissini verebilir. Çocuklarda daha sık görülen bir durumdur ve bunun nedenleri ise bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Mikroplar kulağa daha çabuk yerleşmektedir ve bunun neticesinde ağrılı ve sancılı bir dönem yaşanmaktadır. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin ve down sendromu olan kişilerin, orta kulak iltihabına daha yatkın oldukları görülmektedir. Bu özelliklere sahip olan kişilerde daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak tedavisi için birden fazla yöntem uygulanmaktadır. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmesi beklense de, daha uzun sürmesi halinde mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekmektedir. Böylece ilaç tedavisine başlayarak, damlalarla ve haplarla iltihabı kurutmaya çalışmaktadır. Ayrıca hastaların sıcak havlu kompresi yapması da faydalı olacaktır. Kulağı kuru tutmak gerekecektir ve sigara kullanılan yerlerden uzaklaşmaları gerekmektedir. Aynı zamanda valvalsa hareketleri ve esnemek de kulak iltihaplarında iyi gelen yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu yöntemler işe yaramadığında ise geriye tek seçenek olarak cerrahi müdahale kalacaktır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın