Orta Kulak İltihabı Antibiyotik, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
573 görüntülenme
Orta Kulak İltihabı Antibiyotik, Kullanımı ve Faydaları

Orta Kulak İltihabı Antibiyotik

Orta kulak iltihabı, genellikle çocukları etkileyen bakteriyel ve viral bir enfeksiyondur. Kulak enfeksiyonu genellikle, orta kulakta iltihap ve sıvı birikmesi şeklinde olur. Kendi başına geçen kulak enfeksiyonları, bebeklerde şiddetli olduğunda antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur. Sık oluşan kulak enfeksiyonlarında kalıcı işitme sorunları görülebilir.

Orta Kulak Enfeksiyonu Neden Olur?

Orta kulak iltihabı genellikle, orta kulakta bakteri veya virüs tarafından oluşur. Soğuk algınlığı, grip, burun, boğaz tıkanıklığı gibi ateşli enfeksiyonlar sonucu oluşur. Östaki borusunda oluşan tıkanma, iltihap ve üst solunum enfeksiyonlarından dolayı da orta kulak enfeksiyonu oluşur. Çocuklarda östaki borusu dar ve dik olduğundan, onların kulak enfeksiyonu geçirme olasılığı da daha fazladır. Bir de çocuklarda burun arkasında bulunan lenf bezlerinin bazı sebepler ile şişmesi ve östaki borusunu tıkması sonucu kulak enfeksiyonu oluşur.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının çocuklarda, uykusuzluk, kulak ağrısı, normal halinden daha fazla sinirli olması ve daha fazla ağlaması, işitme sıkıntısı, 38 derece veya daha yukarı ateş, denge kaybı, baş ağrısı, kulak drenajı, iştah kaybı gibi belirtiler görülür. Yetişkinlerde ise, kulak ağrısı, kulak drenajı ve işitme kaybıgibi belirtiler görülür.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak enfeksiyonunun birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Doktor, enfeksiyonun durumuna göre tedavi yöntemi uygulayacaktır. Enfeksiyonun şiddeti, çocuğun antibiyotiği tolere etme yeteneğine göre tedavi yöntemleri uygulanır. İltihabın tedavisi için genellikle antibiyotik kullanılır. Bunun yanı sıra damla ve ağrı kesici ilaçlar da kullanılır. İlaçların kullanım dozu ve süresi hastadan hastaya göre değişmektedir. Yetişkinler, çocuklar ve hamileler için kullanım şekli ve dozu değişkenlik gösterir. Antibiyotik alerjisi olanlar için farklı yöntemler uygulanır. Çocuklarda, parasetamol içeren ilaçlar ile ibuprofen kullanılmaktadır. Eğer çocuğun kulağında enfeksiyona bağlı olarak bir şişkinlik varsa kulak damlası kullanılması kulak zarına zarar verebilir. Kullanılan antibiyotikler oral yoldan olabileceği gibi kulaktan damla şeklinde de olabilir. Antibiyotik kullanımında ishal ve ciltte döküntü gibi yan etkiler görülür.

Antibiyotik kullanımı süresince bol su tüketilmesi tavsiye edilir. Bu ilaçların bazılarının hamileler için kullanılması sakıncalıdır. Antibiyotiklerin ve herhangi bir ilacın doktor tavsiyesi olmadan, kulaktan dolma bilgilerle kullanılması çok sakıncalıdır. Bir kişide işe yarayan kulak damlası başka bir kişinin işitme kaybı yaşamasına sebep olabilir. Bu yüzden ilaçların doktor kullanımında kullanılması gerekir. İlaçlar genellikle bir haftada etkisini gösterir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın