Orta Kulak Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
649 görüntülenme
Orta Kulak Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Enfeksiyonu

Kulağın üç ana bölümünden biri olan orta kulak enfeksiyonu riski, orta kulağın solunum yollarına olan bağlantısının olması ile ilgilidir. Orta kulakta bulunan östaki borusu, solunum yoluna açılarak kulak içi basınç ile dış hava basıncının dengelenmesi sağlanmaktadır. Orta kulağın, dış kulak aracılığı ile ayrıca dış ortamla irtibatı da bulunduğundan, orta kulak için iki taraflı enfeksiyon riski vardır.

Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar, orta kulağı da etkilemektedir. Hava boşluğu olan orta kulağa hava girişi, ağzın açılması anında östaki borusunun ağzı açılması ile gerçekleşir. Üst solunum yollarında bir enfeksiyon varsa ya da enfeksiyona neden olacak bakteriler, östaki borusu aracılığıyla orta kulağa geçer.

Orta kulak enfeksiyonu oluşmasının bir başka yolu ise, üst solunum yollarındaki enfeksiyon varlığı durumunda, östaki borusunda şişlik oluşacağından, orta kulakta hava basıncı dengelenemez ve orta kulağa bakteri geçişi kolay olur. Orta kulak enfeksiyonu çocuklarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni, östaki borusunun çocuklarda daha kısa olmasından kaynaklanır.

Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Enfeksiyon nedeniyle orta kulakta sıvı oluşur. Orta kulakta yapıya yabancı bir sıvının varlığı, kulak zarına doğru baskı yaratacağından ağrı oluşur. Ağız ve çene hareketlerinde diş ağrısında olduğu gibi, ağrı daha fazla hissedilir. Çiğneme hareketinde ağrı olmuşsa, yemek yemeyi engelleyici bir etki gösterir.

Üst solunum yolları nedeniyle orta kulak enfeksiyonu oluştuğu için, öksürük, burun akıntısı gibi orta kulak enfeksiyonu belirtileri görülür.

Kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi gibi belirtiler de eşlik eden belirtilerdir.

Orta Kulak Enfeksiyonu Tedavisi

Orta kulak enfeksiyonu için belirtiler, kişinin tanı koyması için yeterli olmayabilir. Solunum yollarındaki enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi durumlarda kulak ağrısı da oluşuyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktor teşhis koyduktan sonra, enfeksiyonun şiddeti ve ne kadar süredir olduğu tespit edilir.

Kulaktaki ağrının şiddeti ve işitme kaybı yaşayıp yaşamadığı gibi sorular, doktora tarafından hastaya sorulur. Hastalığın seviyesi tespit edildikten sonra, antibiyotik ve ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanır.

Kulak iltihabının temizlenmesi için tüp yerleştirme gibi yöntemler de tedavi sürecinde uygulanabilmektedir. Orta kulakta, enfeksiyon sürecinde basınç farkı olacağından, kulaktan boşaltılan sıvı ile basınç dengelenmeye çalışılır.

Kronik hale gelen ve sık tekrarlanan orta kulak enfeksiyonları sinüzit gibi hastalıkların nedeniyle olabilir. Tekrar eden bu hastalıklarda, kulak zarı yapısı bozulabilir. Kronik hastalıkta, işitme kaybı da görülebilecek bir sonuç olabilir.

Orta kulak enfeksiyonunu önlemek için, solunum yolları enfeksiyonuna neden olacak ortam ve şartlardan uzak durmaya özen göstermek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın