Orta Kulak Ameliyatı Ve Sonrası

yorumsuz
533 görüntülenme
Orta Kulak Ameliyatı Ve Sonrası

Kulak, iç, orta ve dış olmak üzere üç bölümden oluşur. Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan kulak rahatsızlıkları için birçok operasyon uygulanabilmektedir. Kulak ameliyatlarının çoğu, orta kulak hastalıkları için uygulanmaktadır. Orta kulak ameliyatları daha çok, iltihaplanma durumlarında yapılmaktadır. Hastalığın akut dönemlerinde ilaçla tedavi yolu seçilse de, kronikleşmiş orta kulak iltihabı için ameliyat tekniği uygulanmaktadır. Bazı travma veya tümörler de, orta kulak ameliyatının sebepleri arasında bulunmaktadır. Ancak kulak ameliyatlarının çoğunluklu sebebi, orta kulakta oluşan iltihaplanmalardır.

Orta Kulak Ameliyatı

Gelişen teknoloji sayesinde, orta kulak iltihabı başta olmak üzere değişik rahatsızlıklar için farklı teknikler uygulanmaktadır. Kulak zarı çizilmesi, tüp takılması, mirengoplasti, timpanoplasti ve mastoidektomi, hastalığın derecesine göre uygulanan orta kulak ameliyatı teknikleridir. Bu teknikler, orta kulak iltihabının akut veya kronik olmasına göre uygulanmaktadır. İltihabın nedeni ve derecesi, ameliyatın şeklini belirlemektedir.

Orta kulak iltihabı, bazı durumlarda kronik olsa bile, çoğu hastaya rahatsızlık vermeyecek niteliktedir. Ameliyat, hastanın yaşam kalitesini bozan, ağrı, akıntı ve şişlik gibi olumsuz durumlara sebep olan iltihaplanmalarda tercih edilmektedir. İltihap eğer çevre dokulara yayılmışsa ve ciddi komplikasyonlar ortaya çıkıyorsa, orta kulak ameliyatı kaçınılmazdır. Ameliyat öncesi, hastanın genel sağlık durumunu belirlemek için gereken testler ve hazırlıklar yapılır. Ameliyat anında komplikasyon oluşma riskini en aza indirmek için, hastanın farklı sağlık sorunları olup olmadığı belirlenir. Tahliller yapıldıktan sonra, hastanın durumuna en uygun teknik belirlenerek ameliyat gerçekleştirilir.

Orta Kulak Ameliyatı Sonrası

Orta kulak ameliyatından sonra, hastanın uzun bir iyileşme süreci olmaktadır. Bu süreç içerisinde hasta, pansumanlarını ihmal etmemelidir. Pansumanların hangi aralıklarla yapılacağı ve kontrol sürelerinin sıklığı doktor tarafından belirlenmektedir. Hasta, bu süreç içerisinde oldukça dikkatli olmalı, sargıların kayması, ıslanması veya farklı bir durumda hemen doktora başvurmalıdır. Orta kulak iltihabı ameliyatı sonrası genelde, beslenmeyle ilgili herhangi bir diyet uygulanmamaktadır. Bazı ameliyatlardan sonra, kulak içinde oluşan boşlukta kulak kiri oluşma riski de bulunmaktadır. Belirli aralıklarla bu kirin temizlenmesi gerekmektedir. Orta kulak ameliyatı sonrası doktorun önerilerine uyulduğu zaman, herhangi bir sağlık sorunu yaşanmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın