Kuzu Kulağı Mantarı, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
526 görüntülenme
Kuzu Kulağı Mantarı, Kullanımı ve Faydaları

Kuzu Kulağı Mantarı

Ülkemizde yetişen bir çok mantar türünden biri de ‘’ kuzu kulağı mantarı’’ dır. Sevilerek tüketilen kuzu kulağı mantarı, halk arasından kuzu göbeği mantarı olarak da bilinmektedir. Lezzeti  bakımından oldukça beğenilerek tüketilen bu mantar türü, bir çok kişi tarafından bilinmez. Hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, mantarı tüketmek konusunda tereddüt yaşayabilirler. Bu yüzden hakkında bilgi sahibi olan kişilerce toplanmalı ve tüketilmelidir.

Kuzu  kulağı mantarı, Toroslarda yetişir ve oldukça az bulunur. Mart, nisan aylarında yağmurdan sonra, gürgen , meşe ve ceviz ağaçları diplerinde görülürler. Hem yaş hem de kuru hali tüketilebilir. Oldukça pahalı bir mantar çeşidi olan bu mantarın kilosu 800 ile 1000 lira arasında değişmektedir. Bu kadar pahalı bir mantarın rağbet görmesinin sebebi oldukça faydalı olmasındandır.

Nasıl Kullanılır?

Türk mutfağının alışık olmadığı bir lezzet olan kuzu kulağı mantarının, sağlık açısından çok faydalı olması tüketimini yaygınlaştırmıştır. Bu mantarın en lezzetli  ve verimli tüketim şekli, kavurmasıdır. Kuzu  kulağı mantarı kavurması oldukça basit şekilde hazırlanan bir yemektedir. Mantarları, sıvı yağda kuru soğan ile kavurmak yeterlidir. İstenirse üzerine göz kararı karabiber eklenebilir.

Kuzu Kulağı Mantarı Faydaları Nelerdir?

1- Vücut Direncini Arttırır

Kuzu  kulağı mantarı, tüketildiğinde vücudun daha uzun süre dinç kalmasını sağlamaktadır. Özellikle yorgunluk ve bitkinlik şikayeti  yaşayanların tüketmesi oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca vücut direncini arttırıcı etkisinin yanında, zihinin daha iyi çalışmasına da katkı sağlar.

2- Kan Yapar

Anemi  gibi kansızlık hastalığı şikayeti yaşayanlar için kan yapıcı özelliğe sahip bir mantar çeşididir. Kan oranının eksikliğine göre kuzu kulağı mantarı tüketimi de arttırılabilir.

3- Bağırsakların Çalışmasını Düzenler

Kalın bağırsak ve ince bağırsaktaki sorunları kısa sürede çözer. Sindirimi kolaylaştırır.

4- Vitamin Deposudur

Potasyum, sodyum, B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. İnsanlar bu vitaminleri kuzu kulağı mantarından rahatça alabilirler.

5- Kışın Hastalıklardan Korur

Kış aylarında yaşanan hastalıkların başlıca sebebi, vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Hastalıklardan korunmanın tek yolu ise bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçmektedir. Bolca A ve C vitamini alınması gerekir. Bu vitaminler kuzu kulağı mantarında bolca mevcuttur.

6- Kemik Gelişimine Katkı Sağlar

Kemik ve kas gelişimi için protein besini çok önemlidir. Özellikle yeterince et tüketmeyenlerin ve  çocukların kemik gelişimi açısından kuzu kulağı mantarı tüketmeleri tavsiye edilir.

7- Göz Sağlığını Korur

B2 vitamini eksikliği çeşitli göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Kuzu kulağı mantarı, B vitaminleri bakımından zengin olduğu için göz hastalıklarına yakalanmayı önler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın