Kulaktan Sıvı Gelmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
685 görüntülenme
Kulaktan Sıvı Gelmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kulaktan Sıvı Gelmesi

Vücudun doğal olarak ürettiği ve kulak kiri olarak bilinen yağ genellikle kulaktan boşalır. Bunun yanı sıra bazen kulak zarının zarar görmesi sonucu kanlı veya kansız kulaktan sıvı gelmesi olur. Bu durumda hemen bir kulak burun boğaz doktoruna giderek tedavi olmak gerekir. Kulak duyma organımız olduğu ve vücudun dengesini sağladığı için ihmale gelmeyecek bir organdır.

Kulaktan Sıvı Gelmesinin Nedenleri

Kulak enfeksiyonu; bazen virüs ve bakteriler kulak içine bulaşarak burada enfeksiyona sebep olabilir ve bu durumda kulakta sıvı birikmesi oluşur. Zamanla bu sıvı da kulaktan dışarıya doğru akar.

Travma sonucu; kulak çubuğu veya farklı başka bir nesne ile kulak temizlenirken ileriye itilmesi sonucu enfeksiyon oluşabilir. Dalgıçlarda, tüplü dalış yaptıkları zaman basınca bağlı olarak kulakta travma oluşur. Uçak yolculuğu yapanlarda kulaklardaki basınç artarak travmaya neden olur. Bu durumlar kulak zarının delinmesine sebep olabilir. Çok sık olmamakla beraber yüksek ses sebebiyle kulak zarı hasar görebilir.

Yüzücü kulağı; kulak kanalında mantar ya da bakteri ile enfeksiyon oluşabilir. Genellikle su içinde uzun süre kalanlarda kulak içinde nem oluşması sonucu kulak kanalının iç duvarlarında bozulmalara sebep olur. Bu bozulma sonucu bakteri ve mantarların girişi kolaylaşır ve burada enfeksiyon oluşur. İsminden dolayı sadece yüzücülerde görülmeyen bu durum, kulak kanalında bozulma olan herhangi birinde meydana gelebilir. Kulak kanalı egzama ile tahriş olmuşsa bu durumda da enfeksiyon oluşur.

Kulaktan Sıvı Gelmesi Durumunda Uygulanacak Tedavi

Kulaktan sıvı gelmesi durumunda bunun nedeni araştırılır ve ona göre tedavi yöntemi uygulanır. Kulak damlası ve ağrı kesiciler ile tedavi uygulanır. Bebeklerde oluşan kulak enfeksiyonlarında, antibiyotik ilaçlar kullanılır. Kulak travmalarında genelde ilaçlı tedavi uygulanmaz ve tedavisiz olarak kendiliğinden iyileşir. Kulak zarı yırtılmalarında, bunun kendiliğinden geçmesi beklenemez ve yama tedavisi uygulanır. Yamanın yapılış amacı kulak zarındaki deliğin kapatılmasıdır. Bazen uygulanan bu yama işe yaramayabilir ve doktor, kişinin kendi derisinden bir parça alarak yama yapabilir. Yüzücü kulağı durumunda, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kulak damlası şeklinde antibiyotikler kullanır. Bazen daha ciddi durumlarda oral yoldan alınan antibiyotikler kullanılır.

Kulaktan Enfeksiyonlarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu enfeksiyonlardan korunmak için, hasta olan insanlardan uzak durmak gerekir. Bebeklerin emzirilmesi onları çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Bebekler biberonla besleniyorsa, dik konumda beslenmelidir. Kulak zarına zarar vermemek için, kulak çubuğu veya çeşitli yabancı cisimleri kulaktan uzak tutmak gerekir. Gürültülü ortamlarda çalışanların kulaklarını korumak için kulak tıkacı kullanmaları gerekir. Yüzücü kulağı hastalığından korunmak için ise, sudan çıktıktan sonra kulak iyice kurulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın