Kulaktan Neden Kan Gelir?

yorumsuz
323 görüntülenme
Kulaktan Neden Kan Gelir?

Kulaktan Neden Kan Gelir? 

Bazı durumlarda daha fazla ürkütücü hal alan ve insanları tedirgin eden rahatsızlıklardan birisi de kulaktan kan gelmesidir. Kulaktan neden kan gelir sorusunun yanıtını arayanlar için bu yazımızın cevap verici nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu konuda sizler için de nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinin yanıtını içermektedir.

Kulağınızdan kan geliyorsa, bu durumda ne yapmanız gerektiğinin yanıtını alabileceksiniz.

Kulaktan kan gelme nedenleri nelerdir?

  • Kulak zarı hasarı ve basınç farkı:

Çocuklarda ve yetişkinlerde kulaktan kan gelmesinin başlıca sebeplerinden birisi kulak zarının hasar almasıdır. Yabancı maddelerin kullanılarak temizliğin amaçlanması neticesinde, yanlış kullanılan bu sivri uçlu cisimlerin de kulak zarına hasar vermekte oldukları görülmektedir. Bunun neticesinde akıntı, kan, iltihap gibi hasarların alınması söz konusu olacaktır.

Diğer bir durum ise ani olarak yaşanan basınç değişikliğine bağlı olarak kulaktan kal gelmektedir. Sualtı dalış sporunu gerçekleştirmekte olan kişilerin su basıncında bu durumu daha sık bir şekilde yaşadıkları da gözlemlenmektedir.

  • Kulak bölümlerinde iltihaplar:

Yüzücülük dalıyla uğraşanların veya çok sık bir şekilde su içerisinde olanların bakteri veya virüslerden kaynaklı olarak kulaklarında iltihaplanmalar meydana gelecektir. Dış, orta veya iç kulakta meydana gelen iltihaplanmalar nedeniyle kulaktan kan gelebilmektedir. Tüm bu faktörlerin etkileyeceği kulak zarının zedelenmesi neticesinde görülen kanamalar olacaktır.

  • Baş travmalarının yaşanması:

Kafatasındaki kemiklerde meydana gelen kırılmaların ya da yaralanmaların şiddetine göre kulaktan kan gelebilmektedir.

Diğer faktörler arasında böceklerin ısırması, sivilcelerin kanatılması veya orta kulakta bulunan kistlerin de etkisiyle kulaktan kan gelebilmektedir.

Kulaktan kan gelmesi nasıl tedavi edilir?

Kulaktan kan gelmesinin nedenleri arasında iltihap yer alıyorsa, bu durumda antibiyotiklerin kullanımı sağlanacaktır. Ancak hangi tür ilacın, hastanın yaşına ve durumuna göre ne kadar dozda kullanılacağına karar verecek olan doktorların gözetiminde hareket etmek gerekmektedir.

Çok sık karşılaşılan yabancı cisimlerin yanlış kullanımı nedeniyle oluşan kanamalarda ise nesnelerin çıkarılmasına yönelik tedaviler uygulanacaktır.

Eğer baş bölgesine alınan bir darbe varsa, bu durumda pıhtılaşmayı önleyici kan inceltici ilaçların kullanımı sağlanacaktır. Bunun neticesinde ise cerrahi müdahale gerektiren durumlarla karşılaşılabileceği de görülecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın