Kulaktan Kan Gelmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
715 görüntülenme
Kulaktan Kan Gelmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kulaktan Kan Gelmesi

Tıp dilinde otoraji adı verilen kulaktan kan gelmesi rahatsızlığı, kulak zarında oluşan iltihap ve hasar nedeniyle olur. Kulaktan kan gelmesinin diğer nedenleri arasında, başa alınan darbe, kulak tümörü ya da kulak travmaları sayılabilir. Kulak ağrısı, kulaktan kan gelmesi, hafif akıntı ve işitme kaybı gibi, belirtileri vardır.

Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri

Kulak kanamalarında en sık rastlanılan durum kulak zarındaki hasardır. Özellikle çocuklarda görülen kulağa yabancı cisim sokulması ile oluşur. Yetişkinlerde ise orta kulak iltihabı sonucu kulak zarı iltihabı oluşur. Orta kulak iltihabı neticesinde kulaktan kan gelmesi görülebilir.

Kulak zarındaki hasarın bir başka nedeni de ani basınç değişikliğidir. Bu durum uçağa binildiğinde ya da dalgıçlıkta sık görülebilir. Ani basınç değişimleri kulak zarı hasarına yol açabilir. Bu durumda kulaktan kan gelmesi görülür. Genellikle sık duş alanlarla yüzücülerde görülen dış kulak iltihabı sonucu kulaktan kan gelebilir. Kulaktaki bakteri ya da virüs nedeniyle oluşan orta kulak iltihabında da kulaktan kan gelmesi görülür. Orta kulak iltihabında oluşan enfeksiyon şiddetli ağrıya neden olur ve bu ağrı kulak zarına baskı yaparak kulak kanamasına neden olur.

Kafatasının iç kulakla birleştiği yer olan mastoid kemiğinin iltihaplanması da kulaktan kan gelmesi sebepleri arasında görülür. Ayrıca kafa bölgesine alınan darbeler sonucu da kulak kanaması oluşur. Kafaya alınan darbe sonucu beyin dokusunda hasar oluşup kulak kanaması yapabilir.

Kulaktan Kan Gelmesi Tedavisi

Kulaktan kan gelmesi, orta ya da dış kulak iltihabı nedeniyle oluşmuşsa, bu durum kendiliğinden geçer. Ayrıca antibiyotik ilaçların kullanılması da fayda sağlar. Kulaktaki ağrıyı ve oluşan yüksek ateşi kontrol altına almak için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Kulağa sıcak kompres uygulamak ağrıyı hafifletir. Kulağın temiz tutulması ve kesinlikle kulağa su kaçırılmaması gerekir. Kulaktan kan gelmesi, mastoid kemik iltihabı yüzünden olursa bu durum hastada hayati risk taşır.

Bu durumdaki vakalarda hastanın hastane ortamında ve damardan antibiyotik verilmesi yoluyla tedavi edilmesi gerekir. Bazı ileri derecedeki vakalarda, ameliyat yoluyla mastoid kemikteki iltihap alınarak tedavi uygulanır.

Kulaktan Kan Gelmesine Karşı Alınacak Önlemler

Kulaktan kan gelmesi hafif bir şekilde oluyorsa, temiz bir bez ile kulak temizlenmelidir. Bu arada hastanın panik yapması önlenmeli ve sakinleştirilmelidir. Kulak kanaması şiddetli ise, kulak tıkanmadan bir bez parçası ile kapatılır. Hastanın bilinci açıksa sırt üstü yatırılır. Eğer bilinci kapalıysa kanama gelen kulağın üzerine doğru yatırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın