Kulakta Siyah Nokta, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.434 görüntülenme
Kulakta Siyah Nokta, Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Siyah Nokta

Siyah noktalar, neredeyse herkesin ortak sorunudur. Genelde yüz bölgesinde ortaya çıkan siyah noktalar, bazen kulak gibi vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir. Kulak bölgesinde ortaya çıkan siyah  noktalar oldukça can sıkıcıdır çünkü temizlenmesi kolay değildir. Kulak örtüsü, oldukça hassastır ve yanlış bir yöntemle siyah noktaları temizlemeye çalışmak bölgede yara oluşumuna hatta iz kalmasına sebep olur.

Kulakta siyah nokta tedavisi nasıl yapılır?

Kulakta siyah nokta tedavisi için yapılması gereken ilk şey, cildi temiz tutmaktır. Siyah nokta sorunundan muzdarip olan herkesin yaptığı bir yanlış olan siyah noktayı tırnakla sıkmaya çalışmak, basit bir cilt probleminin daha önemli bir soruna dönüşmesine sebep olabilir. Kulakta siyah nokta tedavisi için evde bireysel olarak uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden şu şekilde bahsedebiliriz:

-Hijyen kurallarına dikkat etmek: Kulakta siyah nokta tedavisi için, her ihtimale karşı özellikle ellerimizi temiz tutmalıyız. Çünkü, ister istemez elimiz kulağımızda siyah nokta bulunan bölgeye gidecektir. Eğer elimiz kirliyse, kulağımızdaki siyah noktayı çıkarırken enfeksiyon kapmasına sebep olabiliriz. Bu da, tedavisi zor olan farklı problemlere sebep olabilir.

-Buhar terapisi: İnsan sağlığına her açıdan faydaları olan buhar, kulaktaki siyah noktaların tedavisi için de faydalıdır. Büyük bir tencerede kaynatılan suya, başınıza bir havlu kapatarak yüzünüzü belirli bir süre tuttuğunuzda, kulaktaki siyah noktalar yumuşar. Bir peçete ile silindiğinde, siyah noktaların temizlendiği görülecektir.

Limon suyu terapisi: Limonun, temizleyici etkisi vardır. Bir limonun suyu, biraz suyla hafifletilir ve bir pamuk yardımıyla, kulakta siyah nokta olan bölgeye sürülür. Siyan noktaları temizlemede büyük etkileri vardır.

Portakal suyu tedavisi: Portakal suyu da, tıpkı limonla aynı etkilere sahiptir. Kulaktaki siyah noktaları temizlemek için bir portakalın suyu sıkılır ve bölgeye sürülür. Siyah noktalar yumuşayacak ve peçeteyle silindiğinde büyük oranda temizlendiği görülecektir. Üstelik, portakal yüksek oranda C vitamini içeriğiyle de cildi besler ve güzelleştirir.

Süt tedavisi: Sütün, cildi temizleyici ve ferahlatıcı etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Süt peelingi, kulaktaki siyah noktaları temizlemek için etkili ve doğal bir yoldur. Bir kaseye boşaltılan süt, pamuk yardımıyla kulağa sürülür. Gerekirse tekrarlanır. Zararsız ve etkili bir yöntemdir.

Kulakta siyah nokta için uygulanacak doğal yöntemler, genelde olumlu sonuç verir. Ancak, tırnakla zorlama gibi durumlarda veya yanlış uygulamalarda, daha ciddi problemler oluşabilir. Bu durumda, bir sağlık kuruluşundan profesyonel destek almak gereklidir. Kulakta siyah nokta tedavisi için cildiye polikliniğine gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın