Kulakta Ses Gelmesi, Kulaktan Ses Gelmesinin Nedenleri

1 yorum
536 görüntülenme
Kulakta Ses Gelmesi, Kulaktan Ses Gelmesinin Nedenleri

Kulakta Ses Gelmesi 

Patolojik bir olay olan kulaktan ses gelmesi rahatsız edici durumdur. Tek kulaktan gelebilen bu ses çift kulakta da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle sağlıklı bireylerde görülmeyen bu ses, birbirinden farklı sebeplerden ötürü olmaktadır. Bu nedenle kulaktan ses geldiğinde mutlaka doktora başvurulmalı, gerekli testler yaptırılmalıdır.

Kulaktan Ses Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kulaktan ses gelmesi mikrop ya da toz kaynaklı olabilir. Kulağın içine bir şey kaçması hava akımına yol açacağından dolayı sese sebep olmaktadır. Aynı zamanda orta kulak iltihabı, kulağın zarar görmesi, kulak yolunun tıkanması veya orada bir damarın tıkanması da kulaktan ses gelmesi nedenleriarasındadır.

Kalp hastası olmak ya da diş eti hastalıkları kulakta ses yapmaktadır. Kalp hastalığı şikayetiyle kulağından ses gelip doktora giden pek çok kişi bulunmaktadır. Sesin diğer bir sebebi de kulak kemiklerinde ve çenede görülen hasardır. Çenede sinir kaynaklı hastalıkların veya kas zedelenmelerinin görülmesi ses çıkmasına yol açar.

Kulaktan Ses Gelmesinin Tedavisi

Kulaktan ses gelmesi tedavisi doktor kontrolünde yapılmaktadır. Önce kulak yolunun filmi çekilir ve daha sonra gerekirse temizlik yapılır, hasta doktor tarafından muayene edilir. Eğer kulaktan gelen ses dişten ya da çeneden kaynaklı ise bunlar kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra kemik nedeniyle ortaya çıkan kulaktan ses gelmesinde işinde uzman doktorlar müdahale etmektedir. Tedavi aşamasında hastanın günlük yaşamda aktif rol alması sağlanarak psikolojik destek de verilmektedir.

Kulaktan gelen ses tedavisinde erken teşhis önem taşımaktadır. Böyle bir durum yaşandığında hiç vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır. Tedavi aşamasında kulak kemiği, çene, diş, bu bölgedeki damarlar ve kulak içi kontrol edilmektedir.

Kulaktan Gelen Ses İçin Alınacak Önlemler

Kulaktan ses gelmemesi için yeterinde dinlenilmeli, stresle başa çıkmak öğrenilmelidir. Yüksek ses ile müzik dinlenmemeli, mümkün olduğu vakitlerde kan basıncı ölçtürülmelidir. Düzenli egzersiz yapılmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Dolaşım sistemini olumsuz etkilediğinden dolayı tuz kullanımı azaltılmalıdır. Kahve, kola gibi içeceklerden uzak durulmalı, sigara içmekten kaçınılmalıdır. Bu önerilere dikkat edildiği takdirde kulaktan ses gelmesi şikayeti ortadan kalkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kulakta Ses Gelmesi, Kulaktan Ses Gelmesinin Nedenleri (1 Yorum)

  1. Benim sürekli kulağımdan ses geliyor. Bu kulaktan ses gelmesi yazınızı görünce çok sevindim. Bakalım yazıda önerilere dikkat edecem. Eğer kulağımdaki ses geçerse tekrar gelip yazarım.