Kulakta Kitle, Kulakta Kitle Neden Oluşur?

yorumsuz
707 görüntülenme
Kulakta Kitle, Kulakta Kitle Neden Oluşur?

Kulakta Kitle

Kulak, dış kulak, orta kulak ve iç kulak adındaki üç ana bölümleri nedeniyle, hem iç organ hem de dış organ özelliği olan nadir organlardan biridir. Dış ortamla olan teması ve irtibatı nedeniyle, fiziksel tehditlerin de etkisine maruz kalması kolay olmaktadır.

Çevresel tehditlerden kendini koruma özelliğine sahip bir organ olsa da, ihmal edilen küçük rahatsızlıklar uzun dönemde daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de kulakta kitle oluşmasıdır.

Kulakta kitle, genelde enfeksiyon merkezli bir rahatsızlık olması nedeniyle, teşhis bölgeleri ve hastalığa neden olan etkenleri belirlemede bu yönde işlem yapılabilir.

Tıbbi bir müdahale gerektiren ve tedavi süreci zorunlu olan bu sorun için lenf düğümleri de neden olabilmektedir. Kulak arkasında da yer alan lenf düğümleri, içinde sıvı bulunan bir yapıdadır. Lenf düğümünün görevi, zararlı bakterilerin emilerek dışarı atılmasıdır. Bu süreçte oluşan şişlik de bu metabolizma işleminden kaynaklanabilir. Bu da kulakta kitle olarak tanımlanır.

Kulakta Kitle Neden Oluşur?

  • Lenf bezleri kaynaklı kulakta kitle oluşumunu tetikleyen birçok etki vardır.
  • Enfeksiyon hastalığı varlığına tepki olarak, kulaktaki lenf hücreleri antikor üretimine başladığında kitle oluşabilir.
  • Boyun bölgesinde meydana gelen bir yaralanma sonucu, lenf düğümleri tepki olarak şişer ve kitle oluşumu gerçekleşir. Burada ikinci bir tehdit olan enfeksiyon riskinin önüne geçecek, engelleyici önlemler almak oldukça önemlidir.
  • Kanser hücrelerinin varlığı, lenf bezlerini korumaya yönelik harekete geçirir ve kulakta kitle oluşur.
  • Bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklı kitleler oluşabilir. Böyle bir durumda sadece kulakta değil vücudun birçok bölgesinde kitle meydana gelebilir.
  • Kulakta kitle oluşmasının nedenlerine bakınca, oldukça hassas ve önem gösterilmesi gereken bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Kulakta kitle, başka hastalıkların habercisi niteliğinde olduğu için, doktor kontrolü çok önemlidir.
  • Yüksek ateş, kulakta yanma hissi, ani kilo kaybı gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Kulakta kitle tedavisi, neden olan etken belirlendikten sonra iyileştirici tedavi süreci şeklinde ilerler. Kitleyi giderici tedaviden en önemlisi, antibiyotik desteğidir. Kanser hastalığının varlığı tespit edilirse, acilen kanser tedavisi sürecine girilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın