Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

yorumsuz
1.215 görüntülenme
Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Zarı Ameliyatı

İnsanları olumsuz etkileyen ve yaşamlarında büyük bir yara açan konulardan birisi de duyma problemini olumsuz etkileyen kulak zarının delinmesi veya yırtılmasıdır. Böyle bir durumda kişilerin hemen uzman bir KBB doktoruna görünmesi gerekmektedir. Hemen   cerrahi bir müdahalenin gerektiği konusunda görüş bildirecek olan doktorların yapacakları kulak zarı ameliyatının risklerini ve sonrasını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Doğuştan veya dış etkenlerden dolayı sonradan oluşan kulak zarı patlamalarında ciddi sonuçlar görülecektir. Ortak kulak enfeksiyonunda veya yabancı cisimlerin sokulmasında bu durum daha sık yaşanmaktadır. Böyle bir durumda uygulanabilen ameliyatın elbette bazı riskleri vardır. Ancak çok zor olmaması da tercih edilme sebepleri arasında bulunmaktadır.

Kalıcı olarak kulak zarında yırtık meydana gelmişse, bu durumda kulak zarı ameliyatı gerçekleştirilecektir. Genellikle birkaç ay içerisinde kendiliğinden geçmeyen kulak zarı yırtılmalarının ardından bu yöntem düşünülecektir.

Kulak zarı ameliyatı neden yapılır?

Kulak zarının önemli görevleri bulunmaktadır. Sesin iyi bir biçimde duyulmasında, kulağa su kaçmasının önlenmesinde ve buna benzer işitme sorunlarının ortadan kaldırılmasında kulak zarının önemini bilmek gerekmektedir. İşte bu nedenle de bu durumların ortadan kaldırılmaması amacıyla kulak zarı ameliyatı tercih edilmektedir.

Kulak zarı ameliyatının yapılma sebepleri arasında bulunan diğer bir faktör ise menenjit, yüz felci veya beyinde oluşan çeşitli rahatsızlıkların da önlenmesine yöneliktir.

Kulak zarı ameliyatı kaç çeşittir?

İki kısımda incelenebilen kulak zarı ameliyatında kulak zarı onarımı yapılacaksa timponoplasti, eğer bununla birlikte kemikçikler de onarılacaksa bu durumda miringoplasti olarak adlandırılmaktadır.

Genel anestezi ile veya lokal anestezi ile yapılan bu ameliyatta yırtık olan zar dışarı çıkarılır. Ancak yapay bir zar takılmaz. Çünkü kulak içerisinde yedek bir kulak zarı bulunmaktadır. Bu ameliyat sayesinde orta kulaktaki tüm kirler de temizlenebilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı riskleri nelerdir?

Ses kayıplarının yaşanması, baş dönmeleri veya tat alma hissinin azalması gibi riskler bu ameliyat sonrasına görülebilir. Bazen ise ender olarak da görülse kanamalar yaşanabilmektedir. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasında kendisine özen göstermesi gerektiğinin de altı çizilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilir?

Kulak zarı ameliyatı olan bir kişinin yüksek sesli olan ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Aşırı yüksek sesle konuşmamalı ve sulu yiyecekleri tüketmelidir. Böylece ameliyat sonrasında kendisine ve kulak sağlığına dikkat etmesiyle birlikte iyileşme sürecinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceği görülecektir. Bu da ameliyat sonrasında yaşanacak olan riskleri oldukça azaltacak olan faktörler arasında bulunacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın