Kulak Tüpü, Kulak Tüpü Ameliyatı Ve Sonrası Bakımı

yorumsuz
902 görüntülenme
Kulak Tüpü, Kulak Tüpü Ameliyatı Ve Sonrası Bakımı

Kulak tüpü, kulak zarının çökmesi, tekrar eden orta kulak iltihapları vs. durumlarda kulağa yerleştirilen tüptür. Bunun dışında kendi kendine iyileşmediği gibi medikal tedavilere de cevap vermeyen orta kulakta sıvı birikmesinde, dalış ve uçuş esnasında yaşanan barotravmalarda, down sendromu, yarık damak veya östaki borusunun gelişemediği herhangi bir durumda da kulak tüpü ameliyatı gerekebilmektedir. Bu makalemizde kulak tüpü, kulak tüpü ameliyatı ve sonrası bakımı konularına açıklık getireceğiz:

Kulak Tüpü 

Burnun arka kısmında genzin her iki tarafına açılan kanallara ‘östaki kanalları’ denir. Bu kanallar sayesinde orta kulakta basınç dış ortamdaki hava basıncı ile eşitlenir ve hava almak mümkün olur. Eğer bu kanalda fonksiyonel bozukluklar meydana gelirse, orta kulakta negatif bir basınç oluşmaktadır. Bu basınç orta kulak boşluğunda sıvı toplanmasına neden olabilir. Sonrasında ise kulak zarı orta kulağa doğru çekilir ve zarda çökme meydana gelir.

İhmal edilirse kulak zarı orta kulaktaki işitme kemikçiklerine, hatta orta kulağın taban kısmına yapışabilir. Bunları engellemek için kulak zarına bir delik açılarak havanın dış ortamdan gelişi sağlanır. Açılan bu deliğe ise ‘kulak tüpü’ denilen silindir şeklinde, küçük, orta kısmında kanalı bulunan bir tüp yerleştirilir. Kulak tüpleri metal, teflon ve plastik türü malzemelerden yapılır.

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak tüpü takılma sürecinde mikroskopla dış kulak yolundan girildikten sonra, kulak zarını çizme işlemi yapılır. Orta kulakta biriken sıvı çizilen yerden dışarı çekilir. Daha sonra çizilen bu yere bir ucu dış kulakta, diğer ucu orta kulakta olacak şekilde kulak tüpü yerleştirilir. Bu tüp dışarıdan bakanlar tarafından fark edilmez. Kulak tüpü ameliyatı çocuklarda genel anesteziyle, yetişkinlerde lokal anesteziyle uygulanır.

Tüpün cinsine bağlı olarak, kulakta kalma süresi de değişim göstermektedir. İlk kez tüp takma işlemi yapılıyorsa, 6-9 ay sonra vücut tarafından atılan kısa süreli tüpler kullanılır. Uzman doktor tarafından yapılan kontrollerde kulak tüpünün orta kulaktan ayrıldığı görülür ve bu tüp alınır. Ancak bazen çocuklarda tüpün kendi kendine atılamadığı görülmektedir. Bu durumda tüp kulakta 1 yılını doldurduğunda çocuğa hafif bir anestezi yapılarak kulaktan çıkarılır.

Eğer kulak tüpü ameliyatı ilk kez yapılmıyor, tekrar uygulama gerekiyorsa; T-tüp adı verilen uzun ömürlü tüpler uygulanmaktadır. Ancak T-tüplerin vücuttan kendiliğinden atılması genellikle mümkün olmamaktadır. Bu nedenle 1 yıl kadar durduktan sonra uzman doktor tarafından çıkarılmaları gerekir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Bakımı

Kulağa tüp takılma işlemi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Kulak sudan korunmalı, banyo öncesi vazelinli pamukla tıkanmalıdır. Ameliyat sonrası kulakta akıntı veya iltihaplanma belirtileri olursa, gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Doktorun vereceği antibiyotik ve damla tedavileriyle, enfeksiyon ilerlemeden durdurulabilir.

Çocuklarda orta kulak sorunları, beraberinde geniz eti büyümesini de getirmekte; bu da geniz etinin alınmasıyla sonuçlanmaktadır. Geniz etinin alınması ise kulakta sıvı birikmesi olasılığını sona erdirmektedir. Ancak 7 yaşının üzerindeki bir çocukta kulağa tüp takılmış olsa ve geniz eti alınsa bile kulakta yeniden sıvı toplanması görülebilir. Bu iki işlemi geçirmiş çocuklarda kulak sağlığının takibi önemlidir.

Makalemizde kulak tüpü, kulak tüpü ameliyatı ve sonrası bakımı ile ilgili konular ele alınmıştır. Kulaklar hem işitme işlevi gören, hem vücudun dengede durmasını sağlayan organlarımız olduğu için ihmal edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın