Kulak Temizleme, Kulak Temizleme Yöntemleri Nelerdir

yorumsuz
495 görüntülenme
Kulak Temizleme, Kulak Temizleme Yöntemleri Nelerdir

Kulak Temizleme

Kulak temizleme düzenli aralıklarla ve doğru bir şekilde yapılması gereken kişisel bakımın gerekleri arasındadır. Az miktarda kulak kiri kulak için faydalı olmasına karşın fazlası kulağa zarardır. Aşırı kulak kiri duyma sorunlarına, kaşıntıya, baş dönmesine sebep olmaktadır. Kulak kirini temizlemek için genellikle evde hazırlanan doğal yollar tercih edilmektedir.

Kulak Kirini Temizlemek İçin Doğal Yöntemler

Kulak temizlemek için kullanılan en doğal yöntem parafin yağıdır. Bunun için bir miktar parafin yağı yemek kaşığı yardımıyla mum üzerinde ısıtılır. Daha sonra kulağa birkaç damla damlatılarak bekletilir ve ardından yıkanır. Bu işlem üç gün boyunca devam ettirilir ve kulak kiri kolaylıkla temizlenir.

Parafin yağının yanı sıra gliserin de kulak temizleme için faydalıdır. Eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek olan gliserin, her kulak için dört damla olarak uygulanır. Etkili sonuç almak için bir günde üç kez yapılması tavsiye edilmektedir.

Zeytinyağı da kulak kirini temizlemek için kullanılan doğal ürünler içerisinde yer almaktadır. Buna göre birkaç damla zeytinyağı uyumadan evvel kulağa damlatılır ve damlatılmayan kulak üzerine yatılır. İstenilen sonucun alınabilmesi için bu işlemin peş peşe dört gece boyunca uygulanması gerekmektedir.

Kulak Nasıl Temizlenmelidir?

Kulak temizlerken son derece dikkatli davranmak gerekir. Kulak kirleri işitme kanalı üzerinde yer almaktadır. Bundan dolayı en ufak bir yanlış hareket işitme sorunlarına yol açabilir. Kulak kirini temizlerken kulağın arka kısmına masaj yapmak ve o esnada ağzı açıp kapamak fayda sağlamaktadır.

Kulak temizlemek için eczanelerde satılan özel borular da kullanılır. Bu borular aracılığıyla ılık su ile kulak yıkanarak temizlenebilir. Bu su kesinlikle tazyikli olmamalıdır. Aksi takdirde kulak zarı tazyik etkisiyle birlikte yırtılabilir. Ayrıca çok sık temizlemek de kulakta enfeksiyon yola açacağından dolayı temizleme sıklığı iyi ayalanmalıdır.

Kulak Temizlemek İçin Öneriler

Kulak temizlemek için bebe yağı, oksijenli su, tuzlu su, sirke, ispirto gibi doğal ürünler kullanılmaktadır. Bebe yağı ile kulak temizlemek için kulak damlası şişesine bebe yağı doldurulur ve kirli olan kulağa beş damla damlatılır. Bir müddet beklendikten sonra baş ters tarafa eğilerek yağın akması sağlanır, ardından kulak temiz bir bez ile temizlenir.

Genellikle kulak kirini temizlemek için pamuklu kulak çubukları kullanılmaktadır. Bunun için en doğru vakit banyo sonrasıdır. Banyo esnasında kirler yumuşadığından dolayı kolaylıkla temizlenebilir. Ancak kesinlikle kulak kiri temizlenirken kulak çubuğu fazla ileri götürülmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın