Kulak Sancısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
783 görüntülenme
Kulak Sancısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı

Kulak sancısı sorunu geçmişten günümüze kadar gelen büyük bir sorundur. Kulak sancısı sorunu çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bazen hafif olarak geçen kulak ağrıları, bazen de çok şiddetli olarak ortaya çıkmadır. Hatta kişinin uyumasını bile engellemektedir. Kulak sancısı, iç kulakta olabileceği gibi dış kulakta da olabilmektedir. Ancak her iki durumda da kulak sancısı ihmal edilmemeli ve kesinlikle tedavi ettirilmelidir.

Kulak sorunları çok önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Beyindeki bir sorun bile kendisini kulak sancısı olarak gösterebilir. Özellikle iki günden fazla olan kulak sancıları kesinlikle büyük sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir. Kulak sancıları eğer çocuklarda oluyorsa, iki gün beklemeden hemen doktora başvurulmalıdır.

Kulak sancısının birçok sebebi olmaktadır. Bunlar genellikle kişinin baş bölgesinde oluşan sorunlardan dolayı olmaktadır. Kulak sancıları bazen kulak zarındaki bir sorundan dolayı olmakta, bazen de kulak içindeki iltihaplanmalardan dolayı olmaktadır. Kulak sancılarına zamanında müdahale edilirse sorunun kaynağı tespit edilir ve tedavisi en kısa zamanda yapılabilir. Ancak baştan önemsenmediği için bazen kalıcı sorunlara yol açmaktadır.

Kulak Sancısı Nedenleri

Genellikle görülen kulak sancısı nedeni, östaki borusunun tıkanmasıdır. Östaki borusunun tıkanması genellikle kulak çubuğunun kullanımı sonrası olmaktadır. Bu durumda kulak içindeki maddeler östaki borusunu tıkayarak şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Bu sancılar kimi zaman kendini göstermez ancak zamanla daha farklı sorunlara sebep olarak daha şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. İç kulak ve orta kulakta oluşan iltihaplanmalar kulak sancısı yapar. Bu enfeksiyonlar çok şiddetli ağrılar yapabilir.

Bu tarz enfeksiyonlarda antibiyotikler kullanılarak sorun kolayca çözülebilir. Antibiyotik tedavisine enfeksiyon kuruyuncaya kadar devam edilmelidir. Kulak sancısının bir diğer nedeni ise baş kısmına alınan darbelerdir. Bu darbeler kulak sancısı yapabilir.

Kulak Sancısı Tedavisi

Kulak sancısı tedavisi, sancı çeken kişilerin yapması gereken bazı şeyler vardır. Kulak sancısı yaşayan kişilerin sakız çiğnememeleri gerekmektedir. Çünkü sakız çiğnemek, kulak içindeki kasları hareketlendireceği için ağrının şiddeti de artacaktır. Sadece sakız çiğnemek değil, çok fazla yutkunmak ve çok fazla çiğneme hareketi yapmak da aynı şekilde sancının şiddetini arttıracağı için dikkat edilmelidir.

Esnemek, kulak sancısını hafifletmektedir. Esneme hareketi yapılırken östaki borusu açılarak sancının azalması sağlanır. Bu nedenle sık sık esneme hareketi yapılmalıdır. Ayrıca, kulak kepçesinin el ile oynatılması da kulak sancısının azaltılmasını sağlamaktadır. Tabii ki, öncelikle doktora gitmek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın