Kulak Mantarı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
739 görüntülenme
Kulak Mantarı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı

Kulağın dış kısmından başlayarak etkisini artırmakta olan kulak mantarı karşısında yoğun bir kaşınma hissini duyabilirsiniz. Böyle bir durumda kendi başınıza tedavi uygulamaya kalkışmayın. Çünkü mutlaka uzman bir KBB doktorunun görmesi ve tedaviye başlaması gerekecektir. Şikayetlerinizi belirtmeniz halinde, kulak mantarının nedenlerini ve tedavisini sizlerle paylaşacak olan uzman doktorların kontrolünde kısa sürede bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Kulak mantarının nedenleri nelerdir?

İnsanlarda kulak mantarı rahatsızlığının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Özellikle kirli suların kaçması, bu özellikte sularda yüzdüklerinde bu rahatsızlıkları yaşamaktadırlar. Aynı zamanda nemli yerlerde yaşamak, sık sık duş almak ve iklim olarak sıcak yerlerde bulunmak, kulak mantarının nedenleri arasında bulunmaktadır. Bunun dışında temizlemesini yapmak isterken, kulağınızın içerisine soktuğunuz çöplerin de mantarı tetikleyebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Kulak kanallarında meydana gelen problemlerin de bu konuda rahatsızlık vereceği görülecektir.

Kulak mantarının belirtileri nelerdir?

Kendisini bazı belirtilerle gösterir ve kulak mantarında bu belirtilere karşı tedbir almak gerekmektedir. Kulak ağrıları, dış kulak yolunun kızarması, kulaklarda kaşıntı ve şişme, akışkan sıvının gelmesi, dolgunluk hissi veya tıkanması ya da daralması gibi şikayetler kulak mantarını işaret edebilmektedir. Böyle bir durumda kendi başınıza ilaç alıp kullanmamalısınız. Bunun yerine kulak mantarı ile ilgili uzman olan bir doktora görünmeniz, vereceği ilaçları kullanmanız ve bu süreçte tedbirli olmanız, en etkili sonuçlarla tanışmanız açısından faydanıza olacaktır.

Kulak mantarının tedavisi nasıl yapılmalıdır?

İlk adım her zaman kulağı temiz tutmaya yönelik olmalıdır. Ancak bunun için kulak çöpü yerine küçük bir bez parçası kullanılabilmektedir. Doktora başvurmanız halinde ise çeşitli temizleme yöntemlerini kullanacaklardır. Böylece acısız, ağrısız ve en doğru yöntemlerle kulağınızın temizlenmesini sağlamanız, kulak mantarının tedavisinde etkili olacaktır. Bunun dışında kulağınızı mutlaka kuru tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Banyo sırasında kulağınızı tıkayarak çözüm bulabilirsiniz. Saçlarınız için kullandığınız ürünlerden ise bir süre uzak kalmalısınız. Eğer bunlara rağmen geçmiyorsa, sizlere doktorların kontrolünde uygulanacak olan damlalardan alabilirsiniz.

Kulak mantarı doğal yöntemlerle nasıl önlenir?

Doğal tedavi çeşitleri arasında sirke, alkol, sarımsak, çay çiçeği yağı ve vitamin takviyesi gibi seçenekler bulunmaktadır. Bunları dozunda kullanmak, mantarın etkilerinde ilerleme görülmesinin önüne geçecektir. Böylece başarılı sonuçları almanız açısından faydalı olacaktır. Ancak mutlaka ağrılarınızı dindirecek ve kulak mantarını iyileştirecek olan adımları atmanızda etkili olan doktorlarla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. Kulak mantarı ile baş etmek için uzman doktorlara tedavi olmanızın sizin için çok daha faydalı olacağını da böylece görmüş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın