Kulak Kurdu, Kulak Kurdu Neden Oluşur?

yorumsuz
1.078 görüntülenme
Kulak Kurdu, Kulak Kurdu Neden Oluşur?

Kulak Kurdu

Kulak kurdu halk arasında da yüz kurdu olarak bilinen yüzde siyah nokta olarak başlayan bir rahatsızlıktır. Kulak kurdu başlangıçta siyah nokta olarak gözükürken çok ileri durumlarda ciddi bir deri hastalığına doğru hızla seyir alır. Kulak kurdu rahatsızlığını yaşayan kişiler etraflarındaki kimseler tarafından fark edilir ve güzel bir görünüş sağlamamaktadır. Bu sebeple bu rahatsızlığı yaşayan bireyler kendilerini toplumdan uzaklaştırmaya çalışır. Fakat bu rahatsızlığın herkesin başına gelebileceği düşünülmeli ve bu sebeple utanılmamalıdır ve cilde gerekli olan özen gösterilmelidir.

Kulak Kurdu Neden Oluşur?

Kulak kurdu rahatsızlığı genellikle kendini ergenlik dönemlerinde göstermektedir. İleri yaşlarda da görülebilen bu rahatsızlık yüz ve yüz çevresinde bulunan yağ oranının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kişi özellikle gelişim dönemlerinde dengeli ve düzenli beslenmeli, cilt sağlığını korumalı ve olabildiğince yağ dengesini korumalıdır.

Kulak Kurdu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kulak kurdu bir diğer adıyla yüz kurdu yüzün genellikle yanak ve burun bölgelerinde ortaya çıkmaya başlar. Kulak kurdu bazen siyah bazen de beyaz renklerde belirebilmektedir. Kalak kurdu oluşum aşamasındayken yani küçükken sıkılabilir fakat asla büyükken sıkılmamalıdır. Çünkü çok büyük tehlike arz etmektedir. Yine de en garanti ve en kesin çözüm yolu doktora başvurmaktan geçmektedir. En ufak bir şüpheniz dahi varsa kalak kurduna dair mutlaka doktora başvurmalısınız. Ayrıca kulak kurdu bulaşıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle kulak kurdunun sıkılması pek de tavsiye edilmez. Çıkan sıvı kulak kurdu yayılımını ve oluşumunu hızlandıracaktır. Eğer sizlerde bu rahatsızlığın yayılmasını engellemek istiyorsanız gözeneklerinizin tıkanmamasına çok dikkat etmelisiniz.

Kulak Kurdu Hastalığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Eğer kulak kurdu oluşumunu durdurmak ya da engellemek istiyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususlar şunlardır:

  • Yüzünüzü gece ve gündüz en az 2 kez katkısız sabun ile yıkamalısınız
  • Yüzünüz için bazı krem ve jelleri kullanmalısınız

Kulak Kurdu Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Bu rahatsızlık doğal kür ve tıbbı olmak üzere iki yolla tedavi edilebilir. Rahatsızlığınız başında iseniz doğal kürleri, ilerlemiş bir durumda ise tıbbı yöntemleri kullanmalısınız.

Tıbbı yöntem olarak genellikle kalıcı etki yapan lazer tedavisi kullanılmaktadır. Doğal kürler ise eczanelerde satılan kimyasal içeriği olmayan kürler olmalı ve bunlar kullanılmalıdır.  Ayrıca kişiler tedavi esnasında ve sonrasında mutlaka sık sık giysilerini değiştirmeli ve yıkanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın