Kulak Kızarması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.735 görüntülenme
Kulak Kızarması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kızarması

Kulak kızarması, yaygın olarak görülen kulak hastalıklarından birisidir. Yetişkinler arasında sıklıkla görüldüğü gibi, çocuklarda da zaman zaman rastlanan bir hastalıktır. Kulak kızarmasının birçok sebebi vardır. Bazı durumlarda ise kızarıklığa, ağrı, akıntı ve çınlama gibi belirtiler eşlik edebilir.

Kulak Kızarmasının Nedenleri

-Enfeksiyon: Kulak kızarmasının en sık karşılaşılan sebebidir. Kulakta enfeksiyon, kulak kiri, üst solunum yolu enfeksiyonları ve çeşitli bakterilere bağlı olarak oluşabilir. Vücut, oluşan enfeksiyona karşı direnç göstermeye çalışırken, dış kulakta oluşan iltihaplanma, kulak kızarıklığına sebep olabilir. Tedavi edilmediğinde, ağrı, yutmada zorluk, çınlama ve akıntı gibi ciddi şikayetler de ortaya çıkabilir.

-Aşırı Sıcaklık: Kulak kızarmasının en basit sebebidir. Güneş ışığında fazlaca durma veya evdeki ısının yüksek olması, zaman zaman kulak kızarıklığına sebep olabilir.

-Yüksek ateş: Özellikle çocuklarda görülür. Çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan ateşlenme, vücut ısısının yükselmesine sebep olduğundan kulakta kızarıklık oluşabilir.

-Stres: Aşırı stresli kişilerde, vücudun stresin olumsuz etkilerinden kötü şekilde etkilenmesine bağlı olarak kulak kızarıklığı oluşabilir.

-Yüksek Tansiyon Hastalığı: Yüksek tansiyonu olan hastalarda, kulak kızarıklığı sıklıkla görülebilir.

-Sinüzit: Ciddi bir yüz sinüsleri hastalığı olan sinüzit, kulak kızarıklığının nedenleri arasındadır.

-İç, dış ve orta kulak iltihabı: Kulakta oluşan iltihaplanmalar, kulak kızarıklığı ile birlikte ağrı, akıntı, çınlama ve duymada zorluğa sebep olabilir.

-Duygusal değişimler: Ani heyecan, sinir veya sevinç gibi anlık değişen duygular, kulak kızarmasına sebep olabilir.

-Beslenme bozuklukları: Beslenme düzeninde aşırı acı ve baharatlı yiyeceklere çokça yer vermek, kulak kızarıklığına sebep olabilir.

-Kulak Deldirme: Kulak deldirme, kulak kızarıklığına sebep olabilir.

Kulak Kızarıklığının Tedavisi

Kulak kızarıklığının tedavisi, teşhisin koyulmasıyla yapılabilir. Kulak kızarıklığının sebebi enfeksiyon ise, tedavi antibiyotik ilaçlarla gerçekleştirilir. Alerjik sebeplerden kaynaklanmaktaysa, hap veya krem tedavisi uygulanabilir. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan kulak kızarıklığının tedavisi, psikolojik terapiler veya yaşam tarzındaki değişiklikler ile giderilebilir. Beslenme bozukluğundan kaynaklanan kulak kızarıklığı, aşırı baharatlı ve acılı yemeklerin kısıtlanmasıyla tedavi edilir. Tansiyona bağlı oluşan kızarıklık ise, yüksek tansiyonun tedavi edilmesiyle ortadan kaldırılabilir. Kulak kızarıklığının sebepleri çok çeşitli olduğundan, tedavi şekilleri de oldukça çeşitlidir. Ama, doğru teşhis ve tedavi için, kızarıklık mutlaka bir hekim tarafından görülmeli ona göre bir yöntem uygulanmalıdır. Çünkü kulak kızarıklığı, basit bir sebebe bağlı olarak oluşabileceği gibi, önemli bir hastalık sonucunda da oluşabilir. Doğru belirlemeyi ancak, alanında uzman bir hekim yapabilir.

Kulak kızarıklığı, KBB bölümünün kapsamındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın