Kulak Kırılması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
619 görüntülenme
Kulak Kırılması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kırılması

Kulak kırılması, genelde kulağa sert bir darbe alınması sonucunda meydana gelen ciddi bir kulak rahatsızlığıdır. Kırılan parça, tam olarak yerinden kopmamışsa, iyileşme süreci kendiliğinden zamanla olur ancak parça yerinden kopmuşsa, tedavi için cerrahi müdahale gerekir. Kulak kırılması yaşayan kişilere, ağır aktivite ve sporlar yasaklanır, iyileşme sağlanana kadar aşırı hareketten kaçınması sağlanır. Kulak kırılması, yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmasa da, ayrıntılı bir tanı ve tedavi süreci gerektiren kulak hastalıklarından birisidir. Kafa bölgesine darbe alan herkeste, kulak kırığı görülebilir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur ancak tedavi, sebebine göre yapılır.

Kulak Kırılmasının Belirtileri

Kulak kırılmasının en sık görülen belirtisi, ağrıdır. Kulak bölgesindeki eklemlerin şiddetli şekilde ağrı yapması, kulak kırılmasını düşündürmektedir. Ayrıca, kulak kırılması, kulakta şişliğe de sebep olur. Eklemlerin kilitlenmesi ve işlevini yerine getirememesine bağlı olarak, kişinin yaşamında büyük aksaklıklar oluşur.

Kulak Kırılmasının Nedenleri

Kulak kırılması, çoğunlukla bölgeye alınan darbe dolayısıyla oluşmaktadır. Beslenme bozuklukları ve omuz çıkması, kulak kırılmasına sebep olan diğer etkenlerdir.

Kulak Kırılmasının Tedavisi

Kulak kırılmasının tedavi edilebilmesi için öncelikle tanı koyulması gerekir. En etkili tanı yöntemi ise, röntgendir. Röntgen çekildikten sonra, tam tanı koymak için gerekirse MR çekilmesi de gerekebilir. Tedavi için ilk olarak fizik tedavi tekniği uygulanmaktadır. Tedavi şekli tabi ki, hastalığın türüne, nedenine ve seviyesine göre belirlenmektedir. İlaç tedavisi, ağrıları dindirmeye yönelik olarak uygulanabilir. Kulak kırılması için uygulanacak bu yöntemler, tam iyileşme için yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda ise, cerrahi teknik uygulanır. Ameliyat ile, kulak kırığı büyük oranda tedavi edilir. Ameliyat aşamasında ve sonrasında, kişinin ağrılarını dindirmeye yönelik olarak, ilaç tedavisi uygulanır. Kulak kırılmasından ameliyat olan kişiyi, iyileşme sürecinde zorlu bir dönem beklemektedir. Bu dönemde hasta, iyileşmeyi olumsuz etkileyecek hareketlerden kaçınmalı, yaşam tarzında önemli değişiklikler yapmalıdır. Tedavi ve iyileşme süreci boyunca kişi, doktoruyla sürekli iletişim halinde olmalı, kontrollerini aksatmadan yaptırmalıdır.

Kulak kırılması, eğer kırılan parça eklemden ayrılmamışsa kolaydır ancak yine de, ihmal edilecek bir durum değildir. Türü ve derecesi ne olursa olsun, mutlaka profesyonel destek sağlanması gereken bir durumdur. Tedavi aşaması ne kadar gecikirse, kırığın sebep olduğu ağrının şiddeti giderek artmakta, beraberinde şişlik, kızarıklık ve şekil bozuklukları görülmektedir. Bu da, hastaya fiziksel yaşamından psikolojik yaşamına kadar her alanda olumsuzluk yaşatmaktadır. Hastalığın her aşamasında doktorla işbirliği yapmak, iyileşme sürecini kısaltmakta ve yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın