Kulak Kıkırdağı Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
6.488 görüntülenme
Kulak Kıkırdağı Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kıkırdağı Ağrısı

Kulak kepçesini oluşturmakta olan kıkırdaklarda meydana gelen ağrılar olarak adlandırılmaktadır ve dış kulak bölümünde meydana gelmektedir. Böyle bir durumda kulağınızın hassas bir hale geleceğini unutmamalısınız. Herhangi bir darbe veya baskıya maruz kalması halinde daha da dayanılmaz bir hale geleceği için kulak kıkırdağı ağrısı karşısında dikkatli olmanız gerekmektedir. Şimdi size bu yazımızda kulak kıkırdağında ağrının neden meydana geleceği, nasıl belirtiler verebileceği ve tedavisinin nasıl olması gerektiği konusunda bazı ayrıntılara değineceğiz. Ayrıca günlük yaşamda dikkat etmeniz gereken hususlara ve ne zaman doktora gideceğinize de bu sayede değinmiş olacağız.

Kulak kıkırdağı ağrısı neden meydana gelir?

Bu ağrının oluşmasının temel nedeni enfeksiyonlardır. Kulağın temizlenmemesi veya su kaçması gibi nedenlerden dolayı yanlış temizlenmesi durumunda mikroplar meydana gelmektedir. Bunlar kulağın kıkırdak bölümünde ağrıya ve ödemlere neden olmaktadırlar. Eğer enfeksiyonlara zamanında müdahale edilmezse iltihaba dönüştürebilir ve böyle bir durumda ateşin yükselmesi de görülür. Aşınmaların yaşanması, kulak kepçesinin alınmasına kadar varacak sonuçların ortaya çıkması da bu tip sorunların ertelenmesinden dolayı meydana gelmektedir.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Kulak kıkırdağı ağrısında birkaç günden fazla ve sürekli şiddetini artıran ağrılar, ateş ve ödemler olduğunda hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Hiç vakit kaybetmemenizi önermekteyiz ve hemen tedaviye başlanması hususunda gerekli adımların atılmasına dair başvurularınızı yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Kulak kıkırdağı ağrısına karşı neler yapılabilir?

Özellikle kış ağlarında kulak kepçesinin aşırı soğukta kalması demek, enfeksiyonların çoğalmasına zemin hazırlamak demektir. Bu nedenle de dikkatli olunması gerekir ve soğuktan korumaya özen göstermek yeterli olacaktır. Soğuktan korunmak isterken bereleri yanlış kullanarak kulaklarınıza kalıcı hasarlar bırakmamanız da dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır. Hem ağrıların artmasına neden olacak baskıları, hem de kalıcı ortopedik problemleri oluşturacak olan bu hususta dikkatli olmak gerekmektedir.

Kulak kıkırdağı ağrısı tedavisi var mıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Enfeksiyon veya iltihap durumlarında bunları yok edici ilaçların doktorlar kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle de hiç vakit kaybetmeden bir KBB uzmanı ile görüşmenin yeterli olacağı görülecektir. Ardından çizilecek yola ve verilecek tavsiyelere göre hareket edilmesi, en doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Her bireyde farklı nedenlerden dolayı oluşan kulak kıkırdağı ağrısına karşı farklı tedavi yöntemleri ortaya çıkabilir. Kalıcı hasarların oluşmasını önlemek için tam zamanında ve geç kalmadan uzman doktorlara muayene olmanız gerekmektedir. Böylece sağlık problemlerinizi ve kulak kıkırdağı ağrısı gibi belirtileri de yok etmenin yöntemlerini keşfetmiş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın