Kulak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
389 görüntülenme
Kulak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı

Gün içerisinde ciddi bir şekilde rahatsızlık veren durumlardan birisi de kulak kaşıntısı olarak görülmektedir. Kulağın iç kısmında meydana gelen ve çeşitli belirtileri göstermekte olan kulak kaşıntısının nedenleri de birbirinden farklıdır. Şimdi sizler için bu yazımızda kulak kaşıntısı ile ilgili önemli ayrıntıları aktarmak istiyoruz. Nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini paylaşacağımız kulak kaşıntısının nasıl yok edileceğini de böylece öğrenmiş olacaksınız.

KULAK KAŞINTISI BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Kulağınızda kızarıklık, şişlik veya ağrı gibi şikayetler yaşanıyorsa ve hatta bazen ağrı oluyorsa, kaşınan bölgedeki farklı belirtilerden söz etmek mümkün olacaktır. Çeşitli faktörlerden kaynaklanabilen kulak kaşıntısının nasıl ortaya çıktığı bu anlamda önemlidir. Çünkü iyileşmesi için büyük bir sabırla beklemeniz ve bu nedenlere göre de uygulanacak tedavi yöntemlerini takip etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kulak kaşıntısının belirtileri de yine bu saydıklarımızdan ibarettir.

KULAK KAŞINTISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Enfeksiyondan kaynaklı kaşıntılar: Dış kulak yolunda meydana gelen iltihap nedeniyle enfeksiyondan kaynaklı olarak kaşıntılar görülebilmektedir. Ayrıca bir süre içerisinde kalan su nemden dolayı da yine enfeksiyona dönüştürerek rahatsızlık vermektedir.

Böcek alerjilerinden kaynaklı kaşıntılar: Kulak kaşıntısına neden olan faktörlerden birisi de böceklerin neden olduğu deri alerjileridir. Genellikle kabarcıklarla birlikte görülen bir rahatsızlıktır. Vücudunuzda alerjiye neden olan çeşitli böceklerin ısırması neticesinde yaşanmaktadır.

Besin alerjilerinden kaynaklı kaşıntılar: Yoğun bir şekilde kaşıntı hissi ile birlikte nefes almakta zorlanıyorsanız, bunu takip edecek olan bayılma ve kusma gibi şikayetler de ortaya çıkacaktır. Böyle bir durumda besin alerjisi şüphesine bakılır ve acil vakalar arasında yer almaktadır.

Diğer alerjik nedenlerden kaynaklı kaşıntılar: Bazı kozmetik ürünü, bakım ürünleri ve ve boyaların, kullanılan metal malzemelerin veya zehirli ağaçların da içerisinde bulunduğu diğer nedenlerden dolayı da kulak kaşıntıları görülebilmektedir.

Hangi hastalıklar kulak kaşıntısına neden olur?

Özellikle çocuk yaşlardan itibaren görülen su çiçeğinin, saçkıran rahatsızlığının, boğaz ağrılarının ve mantarların da kulak kaşıntısına neden olan hastalıklar arasında yer aldığını unutmamak gerekmektedir.

Hangi deri hastalıkları kulak kaşıntısına neden olur?

Ciltte dökülmeleri meydana getiren egzama ve sedef hastalıkları kulak kaşıntısına neden olan deri rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Ciddi rahatsızlıklardan olup, mutlaka doktor kontrolünde tedavisine başlanmalıdır

Başka hangi durumlarda kulak kaşıntısı görülebilir?

Her ne kadar hafife alınan bir duru olsa da kulak kaşıntısı bazı durumlarda hayatınızı olumsuz etkiler. Uzun süreli ve tekrar eden kulak kaşıntılarında stresten veya ilaçtan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda kalmanız neticesinde de yine bu şikayetleri yaşayabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir.

KULAK KAŞINTISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İlaçla tedavi: Alerjik durumlarda kulak kaşıntısını tedavi etmek için antihistamin ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca mantar önleyen ilaçları, enfeksiyonlara iyi gelen antibiyotikleri de kullanmak gerekmektedir. Hangi nedenlerden kaynaklı olduğuna göre ilaçların çeşitleri artırılabilmektedir.

Zeytinyağı ve diğer yağlar: Doktor kontrolünde uygulanacak olan diğer yöntemler arasında zeytinyağı ile ve Hindistan cevizi yağı gibi diğer yağlarla temizleme yöntemi de bulunmaktadır. Enfeksiyon durumunda ise sarımsak yağının tercih edilmesi uygun olacaktır. Pamuklu çubuklarla birkaç damla bu yağların uygulanması oldukça faydalı olacaktır.

Bunun dışında kulaklarınızın içinin yıkanması gerektiğinde uzman doktorlara başvurmayı da ihmal etmemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın