Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
458 görüntülenme
Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı

Kulakla ilgili hastalıklar, ciddi belirtiler vermeden çok hızlı ilerleyebilen ve kişiye hayatı zindan edebilen problemlerdir. Makalemizde bu çeşit problemlerden biri olan kulak iltihabı, belirtileri ve tedavisi üzerinde duracağız:

Dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç kısımdan oluşan kulak organının orta bölümü olarak ifade edilen yerde meydana gelen iltihaplanmaya kulak iltihabı denir. Bu bölüm ‘östaki borusu’ denilen bir kanal vasıtasıyla, orta kulağı boğaz ve burunla birleştirmektedir.

Kişinin burnunda ya da boğazında bir enfeksiyon meydana gelmesi, bazen de alerjik durumlar neticesinde östaki borusunda tıkanma meydana gelir ve iç kulakta sıvı birikimi oluşur. Biriken bu sıvı bazen bakteriler, bazen de daha ileri bir vaka olarak virüsler tarafından enfekte hale gelerek kulak zarının şişmesine ve ağrı yapmasına neden olur.

Kulak İltihabı Belirtileri

– İltihabın ileri seviyelere yükselmesini ve kulağa kalıcı zarar vermesini önlemek için belirtileri bilerek erken önlem almak gerekmektedir. Ancak küçük çocuklarda -özellikle bebeklerde- tespitinde geç kalınabilmektedir.

Oysa küçük bebekler kulaklarını sürekli çekiştirerek ve gergin ve huzursuz hareketlerde bulunarak rahatsızlıklarını belli ederler. Görülen bu belirtiler, en fazla beslenme ve yatma saatlerinde kendini gösterir. Bebek ya da çocuk hastaların ateşi iltihap esnasında 37,5- 38 civarında seyreder.

– Tüm hastalarda kulaktan rengi sarı veya beyaz bir akıntı meydana gelebilir. Bu akıntı nadiren kan içerebilir ya da kötü kokulu olabilir.

– İltihap bazı durumlarda işitme kaybına neden olmakta; bu durum çoğunlukla geçici olup bazen de kalıcı hale gelebilmektedir.

– Kulak çınlaması veya baş dönmesi de kulak iltihabı belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Kulak İltihabı Tedavisi

Kulak iltihabı ilerlediğinde işitme kayıplarına neden olabildiği için tedavisi son derece önemli rahatsızlıklardan biridir. Enfeksiyon nedeniyle kulakta yerleşen bakterilerin yok edilmesi amacıyla doktor antibiyotik önerebilir. Eğer antibiyotik tedavisinin kaçınılmaz olduğu söylenmişse ilacı tarif edildiği şekilde kullanmak gerekir.

Alerji için kullanılan antihistaminikler ve dekonjestan türü ilaçlar kulak enfeksiyonları için kullanılmışsa da faydasının görülmediği saptanmıştır. Kulaktaki ağrıyı kesmek için asetaminofen ve ibuprofen türü ağrı kesicilerden yararlanılabilir.

Harici tedavi olarak kulağın üzerine sıcak ve nemli bir bez koyulması da ağrıyı hafifletebilmektedir. Ancak 1 yaşından küçük çocuklarda cilt hassasiyeti ve uyku esnasında yanık meydana gelme ihtimali nedeniyle bu tür kompreslere başvurulmamalıdır. Devamlı tekrarlayan kulak iltihaplarında ise timpanoplasti adında cerrahi bir işleme başvurularak kulaktaki sıvı boşaltılır ve kulak zarına küçük bir tüp yerleştirilir.

Kulak iltihabı, belirtileri ve tedavisi konusunda verilen bu bilgiler için uzmanların görüşlerinden istifade edilmiştir. Kulak sağlığına son derece önem verilmeli; özellikle çocuklarda belirtiler küçümsenmeyip mutlaka tedavi edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın