Kulak İltihabı İlaçları, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
421 görüntülenme
Kulak İltihabı İlaçları, Kullanımı ve Faydaları

Kulak İltihabı İlaçları

Kulak iltihabı insanlar arasında yaygın olarak görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Genel olarak çocuklarda görülürken özellikle kış ve ilkbahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır. İltihap eğer kısa süre içerisinde tedavi edilmezse kulağın çevre kısmında bulunan dokulara doğru yayılmakta ve daha şiddetli hale gelmektedir. İleri evrelerde kulak iltihabının işitme kayıplarına da sebep olduğu görülmektedir.

Çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihabı eğer tedavi edilmeyip ilerlerse işitme kaybına bağlı olarak gelişim bozukluğu meydana gelmektedir. Bu nedenle tedavi için antibiyotikler kullanılmakta ve kısa süre içerisinde etkili sonuçlar elde edilmektedir. Tedavi süreci on gün ile yirmi gün arasında değişiklik göstermektedir.

Kulak İltihabı İlaçları Ve Kullanımı

Kulak iltihabı için ilk olarak hastalara antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Buna ek olarak kulak damlası da verilerek ağrı oluşumu en aza indirilmektedir. İçerisinde etken maddesi Deksametazon sodyum fosfat olan ilaçlar tedavi için kullanılmaktadır. Kulak iltihabı tedavisi için ilaç kullanımı sonucunda iltihabın ilerlemesi önlenmekte, şişme oluşumu en aza indirilmekte ve ağrı azaltılmaktadır.

Kulak iltihabı için ilaçlar kulak kanalında yer alan iltihaplarda,  alerjik etkilerden dolayı meydana gelen iltihaplanmalarda, gözdeki irisin ve kornea tabakasının iltihaplanmasında, gözün korunmasını sağlayan zarın yanması ya da yaralanmasında ve gözü koruyan zarın iltihaplanmasında kullanılmaktadır. Bu ilaçların doktor kontrolünde ve tavsiye edilen dozda kullanılması gerekmektedir.

Kulak İltihabı İçin Antibiyotik Kullanımı

Kulak iltihabı tedavisi için genel olarak antibiyotik tedavisi yapılmaktadır. Bu amaçla augmentin, cipro, amoklovin, ofkozin, prefix, macrol MR gibi ilaçlar en çok kullanılan antibiyotikler arasında yer almaktadır. Kullanılan bu antibiyotiklerin en önemli faydası mikropların daha da ilerlemesine engel olmasıdır. Bu sayede enfeksiyonların hızlı şekilde yayılmasını önlemektedir.

Kullanılan antibiyotiklerin etki edebilmesi için doktor tarafından önerilen şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktor tavsiyesine uyulduğu sürece iltihap kısa süre içerisinde giderilmektedir. Bu antibiyotikler genellikle kulak iltihabı için kullanılsa da daha pek çok hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır. Kulak iltihabına bağlı olarak kulak ağrısı ve yüksek ateş de görülüyorsa uzman doktor tarafından muayene olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın