Kulak İltihabı Antibiyotik, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
492 görüntülenme
Kulak İltihabı Antibiyotik, Kullanımı ve Faydaları

Kulak İltihabı Antibiyotik

Kulak dış ortamdaki sesleri algılamamıza yardımcı olan önemli organlardan birisidir. Bu nedenle kulağımızın temizliğine dikkat etmeli ve çok fazla gürültülü ortamlarda bulunmamaya özen göstermeliyiz. Eğer bu tür hastalık etkenlerine karşı önlemlerimizi önceden almazsak kulağımızda enfeksiyon oluşabileceği gibi duyma yeteneğinde azalma da görülebilir.

Kulağa su kaçması, kirler ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak kulakta oluşan enfeksiyonlara kulak iltihabı denilmektedir. Kulak iltihabı ağrılı bir rahatsızlık olmasının yanında daha çok küçük yaş grubunu tehdit eden ciddi bir sağlık problemidir. Kış ve ilkbahar dönemlerinde daha sık rastlanan bu hastalık ileri seviyelere ulaştığında iltihabı diğer organlara da bulaştırabileceği için tedavi sürecine hiç vakit kaybetmeden başlamak gerekir. Kulak iltihabı duyma güçlüğüne neden olmasının yanında küçük yaştaki çocuklarda algılama ve konuşma problemlerine yol açabilmektedir.

Kulak iltihabı kulak bölgesinde şiddetli ağrılara neden olacağı için özellikle bebek ve çocukluk dönemlerinde oldukça zorlu bir süreçtir. Bu hastalık kendisini göstermeye başladığında bebekler ve çocuklar sürekli ağlar, kulaklarını tutar ve kaşımak isterler. Kulak iltihabında bazen yüksek ateş ve kulakta akıntı da meydana gelebilmektedir. Böyle bir durum karşısında hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ayrıca kulağın sürekli çubuklarla karıştırılması ya da tırnak sürmek iltihap oluşumunun başlıca nedenleri arasındadır.

Kulak iltihabı için önerilen tedavi yöntemi genelde antibiyotiklerdir. İltihabı önlemek amacıyla Macrol MR, Amoklovin, Augmentin, Cipro, Ofkozin ve PRefix gibi çeşitli antibiyotikler verilebilmektedir. Antibiyotikler mikropların üremesini engelleyerek enfeksiyonları engellemeye yardımcı olur. Verilen ilaçları kullanırken zarar görmemek için kesinlikle doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir. Günümüzde kulak hastalıklarında yaygın bir şekilde kullanılan antibiyotikler birçok hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Eğer kulak bölgesinde ağrıyla birlikte yüksek ateşte varsa kesinlikle vakit kaybetmeden bir uzmana muayene olmalısınız. Bu tür yüksek ateşle birlikte olan akıntılar akut orta kulak enfeksiyonuna işaret edebilmektedir. Bunun yanında antibiyotik tedavisine devam ederken kulaktan kan ya da iltihap gelmesi, yüksek ateş ve çınlama gibi belirtiler olursa da yine en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın