Kulak İçinden Ses Gelmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
567 görüntülenme
Kulak İçinden Ses Gelmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçinden Ses Gelmesi

Kulak, hiç şüphesiz en önemli duyu organlarımızdan biridir.  Yaşamımızı idam ettirebilmek için büyük öneme sahiptir. Kulağımız sayesinde duyarız ve buna göre insanlarla iletişim kurarız. Kulak gibi önemli duyu organımız da, zaman zaman bir takım problemler ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de kulak içinden ses gelmesi sorunudur. Hatta bu durum yaygın şekilde görülebilmektedir.

Kulağımızın içinden gelen sesler bizi son derece rahatsız edebilmektedir.  Kulağımızın içinden gelen sesler, mutlaka bir hastalığın habercisi olmadığı gibi, bir takım dolaşım problemlerinin etkisiyle de ortaya çıkabilmektedir. Kulağımızı dış etkenlerden korumaya büyük önem göstermeli ve kulak iç temizliğine de son derece dikkat etmeliyiz. Kulak içindeki seslerin doğru ve eksiksiz iletilmesi için sağlıklı bir kulak yapısına ihtiyaç vardır. Meydana gelecek olan ufacık bir pürüz, tüm kulak yapısını olumsuz etkileyebilir.

Kulak İçinden Neden Ses Gelir?

Kulağımızın içinde bulunan kıllar, eğer sağlıklı ise ses dalgalarının ortaya çıkardığı basınç durumuna göre hareket etmektedir. Ortaya çıkan bu durumu, beynimiz ses olarak algılar. Ancak bu kıllar, hasar görmüş ve kopmuş durumda ise rastgele hareket ettikleri için, kişiye rahatsız edici bir durum olarak yansır. Kulağınızda damar yırtılmasının olması, kulak kemiğinde bir hasarın olması ve zamanla kulak kirinin oluşmasından dolayı kulak tıkanarak, içinden sesler gelebilmektedir.

Bu durum, özellikle tansiyon hastalığı yaşayan kişilerde de nabız hızlı attığında kulak içinden ses gelmesi haline sebep olabilmektedir. Kişilerde, yaşanan orta kulak iltihabı da kulak içerisinden ses gelmesinin sebepleri arasında sayılabilir. Burada en önemli nokta bir KBB hekimine muayene olarak, ortaya çıkan teşhis ile uygulanacak tedaviye başlamaktır.

Kulak İçinden Ses Gelmesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Kulak içinden ses gelmesi sorununun tedavisi için kişiler, yeterince dinlenerek, stresten uzak durmaya çalışmalıdır. Fazla basıncın oluşturacağı sorunlar göz önünde tutularak yüksek sesle müzik dinlenmemelidir. Bu hususta tuz kullanımının da azaltılması büyük önem taşır. Çünkü fazla tuz kullanımı, dolaşım problemlerini de beraberinde getireceğinden kulak problemini de yaşatması olasıdır. Yaşanan durumu kontrol etmek adına kan basıncınızı ölçtürmenizde faydalı olacaktır.

Gerekli önlemlerin alınması kulak içinden ses gelmesi problemini en aza indirgese de bu hususta en doğru kararı verecek olan kişi doktorunuzdur. Bir takım tıbbi muayenelerle, kulak içinden neden ses geldiği ve nasıl bir tedavi süreci izleneceği saptanabilmektedir. Kulak kemiği kontrol edilerek, kulak filminin çekilmesi. Gereken diş kontrollerinin yapılması. Diş ve kulakla bağlantılı olan çenenin kontrol edilmesi de uygulanacak tedavinin aşamaları olarak büyük önem taşır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın